muadDib

Sistemul audio S40

22 posts in this topic

Eu am pe al meu 805-ul, ala cu CD si casetofon, marimea 2DIN.

Intrebarile mele:

1. Are cineva dintre voi are telecomanda la el? Sau ati gasit vreuna compatibila?

Se poate comanda undeva?

Ceva de genul: ( http://www.okazii.ro/catalog/3216941/electronice/altele/Telecomanda-Universala-Breloc.html ) o merge?

2. Am primit o gramada de hartii cu masina; manualul, cartea service, etc., dar nu si cartonasul cu codul acestui aparat. Exista o inregistrare cu pixul pe manualul masinii, pe coperta spate, 4 digiti, care pare a fi codul, insa mi-e frica sa il incerc :) Il pot afla altfel? Eu stiu, reprezentanta, hacker, ceva?

10q

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca-l . ala trebuie sa fie, ca din 4 cifre e. in cel mai rau caz daca il blochezi,acum o faci voit, oricum candva vei fi nevoit sa scoti bornele de la baterie. de deblocat, in cazul nefericit....tre sa cautam niste hoti de casetofoane  :)  .telecomanda eu nu stiu sa existe, cel putin in cartea masinii mele nu e prezentat asa ceva

Share this post


Link to post
Share on other sites

ala e codul....la fel e scris si al meu, tot cu pixul, tot din 4 cifre, acelasi loc....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi cer scuze, am sunat pe fostul proprietar si ala e codul, deci problem solved. Intre timp am cautat pe net, si cica imi dadea si in reprezentanta codul, pe baza VIN-ului si a seriei de pe spatele head unit-ului.

Ramane intrebarea cu telecomanda...

Care aveti magazie de CD-uri? Este M-Bus cu mufa rotunda de 8 pini?

Ma bate un gand...

SC-805-ul meu e perfect functional, merge bine, nu sare la hopuri... Si as vrea sa il vand. :) Doritori? Pretul il facem impreuna. :) (am vazut ca e o chestie a volvo-club.ro :D )

L-as vinde ca am in cap Car PC, dvd/navi 2DIN, chestii d'astea... Pe fiemea am invatat-o cu filme in masina, ca pe BMW aveam DVD, si acum nu sta locului...

Share this post


Link to post
Share on other sites

sal m-ar interesa pe mine cd-playerul de masina.Astept un raspuns si un nr de tel sa putem discuta pretul.Sau dk te intereseaza un schimb cu un cas JVC cap de serie cu telecomanda si magazie de 12 Cd-uri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu imi trebuie HU si alte schimburi, in locul ala vrea sa bag un cap PC sau cel putin un DVD double din.

Am cerut preturi unei rude care este plecata din tara, si cum imi raspunde si stabilesc ce imi ia, cum il vand pe acesta. :) Dureaza cateva zile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa nu mai deschid alt topic, v-ati gandit pana acum la radio prin satelit? Deja echipamentele s-au miniaturizat (prima data cand au aparut, antena era cat tot plafonul masinii), s-au ieftinit...

Amici care folosesc asa ceva (SUA, Canada) mi-au zis ca reprezinta o chesti excelenta, ai 300 de posturi cu tot ce vrei, transmisie digitala, deci fara fasaituri si alte chestii...

Ce parere aveti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Continuam... :)

Am gasit un Car PC - 2 x DIN, merge perfect in locasul din bord, ba chiar touchscreen-ul se si "tilt"-eaza (ca, fiind jos fata de privirea soferului, sa nu se vada aiurea din cauza unghiului pe verticala).

Dar e inca in State, si pana cand vine cumnata-miu - care e pe vas acolo - folosesc in continuare CD Playerul original.

Dupa cum am mai spus, jumatate din becurile lui nu functioneaza. L-am scos, am extras un bec d'asta, si acum caut pe cineva care le aduce. Aveti - din intamplare - un cod pt. el? Ca maine ma duc pana la Augsburg si as comanda si un punm de becuri, asa, sa fie. Daca aduc asa ceva.

Becurile de la panoul de climatizare sunt la fel ca astea din CD-Player? Dar cele din butoanele de DSA si incalzire scaune?

Comutatorul rotativ din stanga, care aprinde farurile, ar trebui sa se aprinda si pe la el ceva noaptea? Are si el bec?

@Alex: (Caut si variante alternative, ca parca vad ca nu gasesc becuri) desi nu mi-e frica de pistolul de lipit si am fost pe vremuri si la casa pionierului, nu prea stiu in LED-uri. Cum arata montajul? LED inseriat cu o rezistenta, nu? Ce rezistenta? Pe plus sau minus inserierea?

Thanks!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Becuri gasesti in Bucuresti la Al Padrino, mai de toate felurile, deci recomand cu caldura...

In ceea ce priveste LED-urile... mai bine il intrebi pe Ig0r ce parere are si cate si-a bagat si si-a scos in ele cand faceau "poc" pe rand ;D

La butonul de comanda faruri nu este unul, ci 3(TREI) becuri, dar au un soclu destul de ciudat si turtit, astfel incat sa poti sa le bagi si sa le rotesti 45 de grade cu o surubelnita.

Coduri pentru becurile din CD-Player nu cred ca exista, dar exista niste beculete mici-mici si cu niste picioare lungi (gen LED-uri), care se pot lipi pe unde vrei tu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand te hotarasti sa vinzi HU sa ma anunti daca nu ai deja alti clienti. Eu am luat masina din Germania cu un JVC mp3 argintiu si arata destul de ciudat cu el in bord. Mai am HU-ul original dar e doar radiocasetofon. Asa ca am doua variante. Ori gasesc o magazie de CD-uri pentru HU-ul meu , ori iau ceva asemenator cu ceea ce ai tu.

Mai povestim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

La butonul de comanda faruri nu este unul, ci 3(TREI) becuri, dar au un soclu destul de ciudat si turtit, astfel incat sa poti sa le bagi si sa le rotesti 45 de grade cu o surubelnita.

Like this little sucker? (e unul de la cdplayer, e pus pe un CD, langa un USB mic pt. proportii)

post-386-12877844777104_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ala e nemernicu'  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca ala e becu ! , dar la Al Padrino gasesti becul cu 7,5 lei fara caciulita si nu au caciulita!

Si in legatura cu led-urile nu te-as sfatui sa-ti pui pt ca ai face cea mai mare prostie ;).

Eu le-am schimbat la butonul de la faruri (toate 3) , la panoul de comanada (vreo 8 ) si acum mai merg 3! Asa ca o sa revin la cele din fabrica si GATA!  :o

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia uitati ce am gasit din greseala la un magazin din Ploiesti:

Nu, nu sunt gandaci :) , sunt chiar becurile noastre. 0.5 lei bucata, am luat albastre (ca cele de la CD aveau niste caciulii de plasti albastre). Momentan am luat doar 10, ca nu stiam daca se potrivesc. Sunt bune! S-au potrivit in socluri foarte bine. E un pic tricky schimbat in soclu, lucrezi cu penseta, dar iese pana la urma.

Cand ma duc sa imi iau talonul, mai cumpar, sa schimb peste tot. Care mai vreti, ziceti-mi, sa iau mai multe si vi le trimit eu cumva :)

Ma duc acum sa bag CD-ul in masina, ca se facu noapte si sa sa vad noul look.

post-386-12877844785721_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropo, ca am uitat.  ;D

Magazinul este Densitron, e chiar in capul lui Vasile Lupu (politia judeteana, unde m-am dus sa inmatriculez Volvo-ul pe numele meu)

Si au si caciulite colorate, exact cum au becurile originale, si de mai multe culori, albastre, rosii, galbene, etc.

LE:

M-am intors. Rezultatul este un pic dezamagitor; in sfarsit mi se aprinde tot, insa sunt mai slabe ca putere fata de originale....

O sa iau unele mai puternice. Flame inutil :) Scuze!

Share this post


Link to post
Share on other sites

am citit faza cu ledurile.ai mai faut ceva, ai o varianta de leduri bune?

aca cumva se ard sa stiu.

as vrea sa schimb, dar numai ptr ca culoare originala, e foarte greu de gasit la un cd player.si nu imi place sa am instalatie de pom in masina:P

Share this post


Link to post
Share on other sites

am si eu o nelamurire: a montat cineva un sistem 2din d-asta mai nou cu dvd, navigatie.. etc?

de cateva zile ma uit la modele dar am sesizat o problema; sistemul care era pe masina are pe mijloc 2 santuri care intra pe un fel de sina din masca. sistemele astea chinezesti 2din cu dvd, gps, etc par drepte..

ma poate ajuta cineva cu o idee.. se schimba masca.. se taie plasticul ala din masca?

am pus 2 poze pentru exemplificare..

post-0-12877849749708_thumb.jpg

post-0-12877849750138_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu zic ca o sa intre fara sa tai plasticul ala.  probabil un pic fortat, dar .... nu e de fabrica

Share this post


Link to post
Share on other sites

mda.. momentan am renuntat la idee.. (am cheltuit banii pe altceva  ;D )

o sa incerc totusi sa fac o proba cu unul pana la urma.

acum daca tot vorbeam de sistem audio.. stie cineva ce diametru au boxele din usi?

am membrana rupta la una dintre ele si am uitat s-o masor..

later edit: intre timp am aflat 13 cm au cele din usa si alea din spate si 10 cm cele din bord.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ajunge diametrul...vezi ca spatele boxei (pe magnet) sint inscrise niste caracteristici (ex: 4 Ohmi,...)

Daca nu iei boxa noua cu aceleasi caracteristici poti ai surpriza sa nu iti mearga la parametrii normali.

Share this post


Link to post
Share on other sites

din pacate boxele care sunt acum pe masina sunt de 16.5cm kenwood si am impresia ca membrana se freaca de fata de usa, deci oricum nu sunt cele originale, nu as avea cum sa verific ce-a fost inainte.

spatiu in spatele lor exista destul.. deci nu cred ca va fi o problema daca pun de 13.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now