ValiU

zgomot planetara

19 posts in this topic

Intr-un final cred ca am detectat zgomotul din dreptul rotii stanga fata.

Pare a fi de la planetara care nu sta bine in cutie.

Spuneti-mi si mie unde as putea merge sa imi fixeze planetara.

Probabil ca e un bolt ceva sau o siguranta.

Deh. Mecanicul de la volvo bucuresti care si-a facut upgrade cu planetarele mele nu a mai avut timp si de pus siguranta "lasa d'le ca merge s'asa".

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu exista nicio siguranta , si io am zgomot la planetare un tacanit cam asa ceva dar cei de la volvo mi au spus ca trebuie schimbat surubu care tine planetara pe fuzeta si costa cam 90 roni 1 buc fara manopera dar nu sunt convins de explicatia lor dar nici bani de teste nu am acum ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da stiu despre surub

Nu e ala.

Au fost si la mine, ambele, dar de data asta nu e ala. :(

Probabil ca planetara se misca in cutie

acolo se aude zgomotul

Multumesc oricum

Share this post


Link to post
Share on other sites

Planetarele intra in cutie prin fortare si ies la fel. Pe tripoda exista o siguranta normala si nu prea are cum sa se strice! Si pentru cultura mea generala, la acele suburi ce se poate strica? Si cum se manifesta? Care sunt problemele care apar din cauza acelor suruburi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posibil, dar eu nu vad ce legatura are acel surub, care tine "laleaua" sa nu iasa de pe butuc, cu tacanitul. Ce se poate uza la acel surub? Ca nu forteaza nimic in el, nu are alt rol, decat sa tina planetara pe pozitie! Nu cumva este o manevra a mecanicilor, ca sa mai scoata niste banuti? Si  90 lei un surub??? Este absurd, ca e un surub normal, nu are nimic deosebit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sincer nici io nu prea cred dar asta a fost explicatia data la reprezentanta la volvo .... dar cum am spus nu am bani pt asa ceva plus ca nici nu ma deranjeaza , ca daca aveam bani ma duceam plateam si daca tot facea le faceam si io scandal ca ma pricep .... ;) nu sunt suruburi chiar normale ca se strang pe la vreo 10 nm  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am tacanitul respectiv la masina mea,l-am avut si la cea veche si am schimbat pe rind cap planetara cu surub nou(si nu a disparut),rulment(si nu a disparut),pivot+bieleta(si nu a disparut) :D a disparut in momentul in care am schimbat telescoapele impreuna cu flasele de sus(ansamblu rulment-bucsa) ;).Ca urmare la masina actuala nu ma chinui sa mai schimb nimic de-oarece zgomotul va disparea doar in momentul in care voi schimba acel ansamblu de sus respectiv rulment+bucsa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da tzacanitul de la roti exista din cauza acelui surub.

E chiar pe bune.

Am trecut prin asta si e chiar reala. Dupa ce am luat masina de la reprezentanta bucuresti dusa pentru inlocuit bara spate, tzacaneau ambele.....

Pe atunci nu m-am gandit sa le fac reclamatie acum imi pare rau.

Apoi am fost la brasov si au pus o pasta si s-a rezolvat asta acum doi ani.

Chiar nu aberez.

Mi-a trebuit ceva timp pana sa imi dau seama ce este.

Surubul... 90 de roni.... e imens de mult.

Eu am cumparat acum ceva timp un burduf de planetara de la Alex cu 50 de roni si a inclus si vasilina si surubul..... deci mai bine cumperi doua burdufe de la alex si iesi mai ieftin :)))))

La mine acum este o bataie puternica ca o lovitura de ciocan si stiu ca planetara a iesit din cutie si cand a fost schimbat burduful, deci e posibil ca acea siguranta sa nu mai fie f buna.....

O sa merg atunci tot la Brasov si ii rog sa imi rearanjeze planetara in cutie si apoi mai vad cum se comporta.....

uf uf si era o masina asa buna...... Urasc marlanii de la volvo bucuresti......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe capul planetarei acolo unde se introduce in butuc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din ce am inteles e o pasta mai speciala.......

Da trebuie scoasa planetara din butuc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru o fixare cat mai buna a planetarei in butucul rotii se foloseste adezivulLoctite 638se da foarte putin pe canelura planetarei nicidecum pe surub, dupa care trebui lasata cam 6 ore asa este recomandat,costa cam 30 eur,50ml,metoda folosita si de mecanici de la reprezentanta.

Bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am un zgomot ce cred, dar nu sper, sa fie de la planetara .. se manifeta in mers si incepe sa se auda mai pronuntat cam de pe la 60 km/h iar zgomotul este asa ca de rulaj f pronuntat si nu pare sa vina dintr`o parte sau alta ci mai degraba central. Sa aibe vre`o legatura cu ceva planetara scoasa din cutie ? sau ceva legat de planetara ? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa aveam si eu la 850 zgomot la 60-90km/h,si a trebuit sa schimb rulmentul cu tot cu fuzeta,avea cam 175k.

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci sa nu fie ceva din planetara si doar rulmentul ? ciudat e ca nu pare sa se auda de pe dreapta sau de pe stanga ci central asa .. si daca e sa fie numai 1 rulment .. d c ai schimbat cu tot cu fuzeta ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca e rulaj atunci rulment tb sa fie...

Acum care o fi.... tu tb sa te prinzi.

Sa asculti cu atentie deschizand geamurile pe rand, stanga, dreapta

Share this post


Link to post
Share on other sites

am deschis dar tot central se aude parca .. am vazut ca si planetara lunga are un rulment .. n`ar putea fi chiar ala sursa de zgomot ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now