Sign in to follow this  
Followers 0
nnd

bucsi bara stabilizatoare

9 posts in this topic

Am fost cu ceva timp in urma la mecanic acesta mi-a spus ca toate sunt in regula cu exceptia bucsilor de la bara stabilizatoare .la cateva zile am fost pe la tara si am mers pe un drum mai accidentatptr ca apoi sa observ ca a aparut un zgomot ciudat cand dau prin gropi,dar nu chiar la toate tipurile de gropi.Zgomotul se aude indiferent cu ce roata dau prin groapa dar e deranjant totusi am impresia ca toate bucsile sunt varza, asa suna.Eu exclud varianta ca ar mai fi ceva ptr ca nu se justifica fiindca ii facusem controlul cu cateva zile in urma sa apara zgomotul asta la gropi si toate bucsile si pivotii erau ok.Ma gandesc ca mergand pe un drum accidentat bucsile de la bara stabilizatoare sa fi cedat de tot si din acasta cauza sa fi aparut zgomotul.

INTREBARE:s-a mai confruntat cineva cu asemenea problema?A-ti schimbat bucsile de bara stabilizatoare ???Ce parere aveti ?poate fi si altceva ?

MULTUMESC ANTICIPAT

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Inainte de a cumpara bucsile astea, verifica sa nu ai probleme cu bieletele de la bara stabilizatoare. Eu am avut probleme cu una din ele si aveam niste troncaneli foarte urite chiar si pe denivelari nu numai la gropi. Dupa ce am schimbat-o totul a fost ok.

Sint curios cum a verificat el bucsile de la bara stabilizatoare. Alea sint ascunse dupa puntea fata si e o adevarata "distractie" sa le schimbi pentru ca trebuie data jos toata puntea fata. O as zice sa mai verifici o data si sa lasi bucsile barei stabilizatoare ca ultima varianta.

Problema s-a mai discutat aici:

http://www.volvo-club.ro/forum/index.php/topic,538.0.html

Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu am avut probleme cu troncanelile si s-a dovedit a fi bieleta antirului...le-am schimbat pe amandoua pe fata si acum e ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

in sfarsit am schimbat bucsile de la bara stabilizatoare

acu nu mai troncane se simte mai legata si e mare diferenta

cele vechi erau praf,la orice denivelare cat de mica ,parea ca iau cine stie ce groapa

apropo de schimbat cine e meserias le schimba si fara sa dea puntea jos treb doar sa fie profesionist ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

bravo!

poti sa ne spui de unde le-ai luat, cu cat si unde le-ai schimbat?

numai de bine,

mihai

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Chiar te rog mult sa ne spui unde le-ai schimbat fara sa dea jos puntea si cit te-a costat.

Mie mi-au spus la 2 service-uri ca trebuie data puntea jos si am vazut acelasi lucru si in Vadis.

Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

din pacate tipul pleaca din tara ptr 1 an sau 2 asa ca raman si eu in aer treb sa caut altceva

:( :(

a costa 1 mil si a durat 60 de min

dar atentie se plateste stiinta si nu timpul sau modul de rezolvare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok. Asta e.

Macar spune-ne si noua cit a costat si cit a durat.

Merci frumos.

[Later edit] Scuze acum am vazut ca ai spus cit a costat :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu cer prea mult :)

Ai putea sa descrii cum le-a schimbat ?

Multam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0