Guest jitru29

Achizitionare Volvo S40 1996 2000cm

5 posts in this topic

Salut am luat un Volvo S40 de la un prieten in proba pentru ca vreau sa-l cumpar.Masina e din 1996,motor 2000 benzina.Acuma masina are niste probleme si va intreb pe voi daca sunt grave:

-prima e ca schimbarea vitezelor se face mai greu,timoneria are jocuri mari(cica masina ar fi avut cutie automata si a fost pusa pe manuala) si nu stiu daca se poate face ceva,schimbare vreo bucsa ceva?

-a doua e ca are dus ceva pe spate,scartaie si troncane pe partea dreapta spate mai tare,zice el bucsa centrala care e prins bratul de sasiu,cam cat ar costa schimbul ei?

-nu indica temperatura apei,unde are senzorii volvo pentru temp.apei.

-are Abs da nu functioneaza,nici nu se aprinde nimic in bord.

Cam asta ar fi are clima manuala,incalzire in scaune,full electric, cam care ar fi valoarea ei de piata

Si inca ceva la cat se schimba distributia la Volvo S40 el zicea ceva de 70.000??

Mersi mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pt prima intrebare : la timonerie se poate schimba,eu am schimbat o bucsa ca nu imi mai intra in marsalier,asa ca se poate.

pt a doua,habar nu am.

pt a treia caldura baga? eu zic ca e termostatu devina.

pt a patra centralita abs.teoretic,dar dc nu ai bec aprins nu stiu.mai vezi ce iti mai scriu coleegii.

la noi garantie in proporite de 90% magazinele dau garantie pt kitu de distri 60.000 de km,acuma dincolo se da mai mult,dar au drumuri de calitate,combustibili calumea,asa ca uzura nu e egala.

Sfat un mecanic bun ti-ar zice ce o doare,pt piese dai un tel la ceva magazin si iti zice pert la bucsa.

de pretu masini nu stiu sa iti zic,e inmatriculata,km cati are?

Share this post


Link to post
Share on other sites

   Ce am eu este un pic mai tinar decit ce doresti tu sa iti cumperi si este si break-ul lui S40 sa zic asa ,V50.Mergi la un service cu oameni priceputi ti-o verifice la mecanica ,electrica,tinichigerie apoi iti vor spune ce este afectat,schimbat etc.Vbesti cu o persoana care comercializeaza piese  pt S40 apoi tragi linie si vezi daca aceasta masinuta pe care ti-o doresti  este la un pret mai mic  sau egal cu alta maisna  cumparata din Europa (incluzi si taxele de inmatriculare din Romania,drum etc).

 Iti vei da singur raspunsul si asa vei invata sa te si "bagi" putin in a invata ce este un Volvo.

     

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina e inmatriculata de Romania,eu vreau sa dau pe el un Bmw E36 316i compact din 1995,a mea personala care e in perfecta stare (doar o macara electrica defecta),are tuning optic ,jante 17 ,e mult mai ok,nu are nimic tehnic,nici motorul nu manaca gram de ulei sau alte treburi,numai ca nu are Ac plus ca vreau 4 protiere.Omu mai vrea pe Volvo inca 700 euro peste a mea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sall jitru29 !! Pentru a doua problema vezi sa nu fie cumva bucsile brat bascula fata spate (ai poza atasata ) daca e ce zic eu mai bine faci comanda de ele de aici http://www.partsforvolvosonline.com/product_info.php?cPath=2_546_538_667&products_id=4393 in romania sunt prea scumpe.

Pretul masini ar trebui sa fie pe undeva la 2500 - 3000 euro maxim daca nu e inmatriculata daca e inmatriculata cam 3500 euro. Zic si eu amea e din 1998 motor 2.0 benzina 16V am dat acum un an si juma 4000 de euro ne inmatriculata.

In privinta rugini nu cred ca ar trebui sa aibe asa ceva caroseri la modelul tau din 1996 este tratata in BAIE DE ZINC

Succes !!!

post-2385-12877869689224_thumb.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now