zack

Schimbare bec pozitie si drl dreapta fata.

7 posts in this topic

Buna  ziua. De 4 zile sunt fericitul posesor al unui volvo s80 din 08.2005. Trebuie sa ma duc la itp si as vrea sa schimb becul de la pozitie si drl din dreapta fata. Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat becul de la drl. Capacul de plastic portocaliu l-am scos cu varful cutitului. Trebuie bagat varful cutitului in lateralele capacului de plastic [portocaliu]. Becul de pozitie din fata l-am scos dand coltul farului jos cu o surubelnita. Toata "ingineria" consta a constat in bagarea varfului surubelnitei intre far si coltul farului [undeva in spatele lor]. Maine o sa postez o poza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti sa pui o poza sau sa dai mai multe detalii despre demontarea becului din far sau mai bine zis din semnalizare.

Te rog frumos ca nu stiu cu se schimba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Uite intra aici si o sa gasesti in a 2-a treime a paginii cum se schimba. In principiu se baga o surubelnita intre far si semnal...unde este o despartitura dupa care se trage de semnal spre exterior.

http://new.volvocars.com/ownersdocs/2006/2006_s80/06s80_08a.htm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Becul de pozitie din fata l-am scos dand coltul farului jos cu o surubelnita. Toata "ingineria" consta a constat in bagarea varfului surubelnitei intre far si coltul farului [undeva in spatele lor]. Maine o sa postez o poza.

Am incercat sa scot farul asa cum spui tu pentru a inlocui becul pozitie fata dar mi-e teama sa fortez. Sunt ceva cleme pe acolo catre ar trebui sa se slabeasca cand bag surubelnita? Ma gandesc ca daca exagerez sa nu sparg geamul farului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite aici cum se scoate http://www.matthewsv...pic.php?t=13413

Te uiti pe gaura unde este bagata surubelnita si o sa vezi o clema, pe care trebuie sa o apesi. Apoi tragi semnalul afara (in timp ce clema este apasata.) Vezi clema in poza de mai jos

post-259-0-98905100-1375389421_thumb.jpg

Edited by paunionutz
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am urmat instructiunile de mai sus si am schimbat becul de pozitie in 3 minute. Chiar banal cand stii ce sa faci. Multumiri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now