Sign in to follow this  
Followers 0
sincu

merita sa schimb amortizoarele dupa 100.000 de km de romania?

6 posts in this topic

Salut.am impresia ca incep sa simt prea tare fiecare denivelare cat de mica,dar la drum,in viteza la curbe masina sta bine.Merita sa-mi schimb amortizoarele,si daca da ce fel/tip?A mea masina e un V40,si pe spate probabil fiind mai grea bate mai tare,am inteles ca ar fii ceva bucse mai mari in puntea spate care daca le-as schimba ar face diferenta.are cineva vreo idee de bucsele alea din punte?sau preturi la amortizoare??Merci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce intelegi prin : "simt prea tare fiecare denivelare"?. Poate fi si din cauza cauciucurilor, care sa fie prea umflate, si atunci simti si pietricelele de pe drum  ;D .Daca nu bat, curg, amortizoarele nu cred ca merita schimbate.Iar daca le schimbi ,depinde ce doresti: comfort sau sport, ai multe variante.Cu bucsile, n-am inteles care e treaba... dar uzura lor pot "zgaria urechea", si poate de aici consideri ca amortizoarele sunt obosite. De preturi la amortizoare, vezi la : http://www.piese-volvo.ro/catalog/index.php ; daca nu gasesti , da un pm  si @MC o sa-ti dea un raspuns.

Sau , ca sa-ti faci o impresie:

http://www.partsforvolvosonline.com/default.php?cPath=2_25

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu-s umflate prea tare gumele,da masina nu mai e ce a fost cand am adus-o din germania, in privinta zgomotelor,in rest sunt foarte multumit de ea.cum pot sa-mi dau seama daca curg?si ce intelegi tu prin bataie?,ca mie tocmai aia mi se pare ca se-ntampla,la o denivelare mai serioasa parca ar bate destul de urat,da nu e zgomot de fier pe fier,nu e asa grav.Faza cu bucsile:am inteles ca ar fi niste bucse din bratul de pe spate spre punte(prob.care le leaga)si ca alea la brack-uri se duc din cauza ca-s mai grele pe spate,si chiar se aude urat acolo,parca ar fii fier pe fier,chestia e ca nu stiu cum sa le identific si baietii de la noi de pe la piese auto mi-ar vinde filtru de aer de Q7 numa sa-si vanda piesele..Merci oricum!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cea mai simpla solutie , ar fi sa o ridici pe cric si sa te uiti tu. Asa o sa vezi cam ce si cum... ;) . Sau daca ai vreo cunostinta mecanic...e mult mai simplu. Vezi in vadis (daca nu-l ai instalat cere o imagine la colegii de pe forum ) cate bucsi ai; asa, le identifici cel mai usor, pe cele  care  sunt duse.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi daca nu cumva sunt deformate jentile de la gropile luate in viteza, eu asta am patit de ziceam ca merg pe macadam sau cand asfaltul ierea ghirept parca pluteam cu barcuta; m-am dus la service si din 4  jenti 3 bateau destul de bine, mi le-a indreptat, echilibrat si acu dulcie  merge lin si formos  :yahoo:, lucru ce-ti doresc si tie.

CpNmTbo!  :happy12:

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca ai lei totul este  posibil, valabil ptr. .........  mama ei de tastatura nu mai mere. nu uita ai VOLVO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0