Sign in to follow this  
Followers 0
zack

Filtru motorina.

5 posts in this topic

Am tot incercat sa desfac capacul de la filtrul de motorina si nu am reusit. Am incercat si de mana...si cu cheie de filtru cu curea de cauciuc... Ce sa fac? Mi-e frica sa trag cu toata forta de cheie...sa nu se rupa capsula filtrului. Are vre-o "smecherie"...astept niste pareri/sfaturi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este o cheie speciala de desfacut filtre, arata ca si o tubulara, nu cu chei de alea din cauciuc/lant sau altele.....Mai bine du-te la un mecanic sau service si fa schimbul de ulei decat sa crapi carcasa aia a filtrului, deoarece costa ceva bani carcasa aia.....nu e scump un schimb de ulei...undeva la 20-30 RON.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uleiul si filtrul de ulei am schimbat. Cel de motorina imi face probleme. O sa ma mai gandesc...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zack, cum ai rezolvat problema cu demontarea capacului de la filtrul de motorina ? Am avut exact problema ta cand am incercat (eu si mecanicul) sa desfacem capacul si nu am reusit. Ce-i drept nu am fortat pentru ca parea ca se rupe cu totul din suportul sau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti trebuie o cheie de filtru si o pozitionezi undeva spre mijlocul filtrului. Roteste cu incredere. Se va desface.

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0