rand

S40 si V40 in familie

7 posts in this topic

Bine v-am gasit!

M-am gandit pentru inceput sa prezint si eu pe cele care m-au facut sa intru in acest club al posesorilor de bijuterii suedeze.

Pentru ca o poza face mai mult decat o mie de cuvinte, atasez doua poze cu ele.

poza1jc5.th.jpg  poza2cb1.th.jpg

Si acum prezentarile:

S40-ul argintiu.

Nascut in 2001 a parcurs ~45k km in Germania pana in toamna anului 2003 cand fratele meu l-a cumparat de la reprezentanta Volvo din Zwickau. De atunci a mai facut cam 20k km mare parte din ei pe autostrazile din vest.

Este un T4 deci sub capota are motorul B4204T5 de 200cp. High Pressure Turbo. Dintre dotari amintesc navigatia, tempomat, bord computer, DSA, scaune incalzite, clima automata, 4 geamuri electrice, instalatie audio originala cu CD, jante 16" originale BBS Crater design.

V40-ul bleumarin

Nascut in 2000, este cel mai proaspat membru al familiei, cumparat prin 18 iunie cu ~115.000 km la bord de la o persoana privata. De atunci am facut cam 2000 km si sunt incantat de el. Este versiunea 2.0T deci sub capota are motorul B4204T3 de 165cp. Low pressure turbo. Este varianta de baza, deci dotari subtiri. AC manual, ABS , geamuri electrice fata, inchidere centralizata si multe airbaguri. Ulterior a mai fost montat un HU JVC care stie citi si mp3 si jante de aliaj de 16", Titan. Frumoase.. nu stiu cat de durabile.

Vin de pe o Laguna 2 Privillege care era full de dotari si este destul de greu sa ma obisnuiesc, dar imi place masina pe zi ce trece mai mult... You can drive a big car. Or you can drive a Volvo...  ;) Imi place forma breakului si imbinarea motor cutie de viteze. Fiind un low pressure turbo, nu se simte forta aia bruta ca la T4, dar motorul trage bine, lin si constant la orice turatie. De probleme e prea devreme sa vorbesc si sper sa ramana asa ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frumoase masini si motorizari, cati mai multi km fara incidente. Super misto combinatiade sedan si un wagon de la Volvo. Spre asa ceva tind si eu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, si bine-ai venit printre noi !

O intrebare am insa... Esti sigur ca V40-ul a fost fabricat in 2000 ? Are unele elemente de facelift care din cate stiu eu au fost introduse abia prin 2001 (iluminatoarele lungi - asa se cam vede in poza, semnalizatoarele din fata alungite pe aripa, si cel mai frapant - forma proiectoarelor). Daca esti sigur ca masina e din 2000, cel mai probabil fostul "stapan" i-a schimbat integral bara fata. Nu vreau sa fiu "cobe", dar am mai vazut o masina din 2000 cu bara ca a ta, si fusese trosnita in fata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De anul fabricatiei sunt sigur, si de integritatea masinii sunt sigur ;).

Este fabricata in 10.2000 deci model 2001, motorul B4204T3 (165cp) a fost montat incepand din anul 2000 dar pe MY2001 odata cu facelift-ul. Pana la facelift, era B4204T2 de 160cp.

Practic fata V-ului este identica (doar ca lipsesc proiectoarele de ceata) cu a S-ului facut in 2001.

Odata cu faceliftul facut pe finalul anului 2000 au schimbat si stopurile spate (au dunga din mijloc alba si nu gri ca si la cele de prin 2000) si in interior butoanle de la climatizare de pe consola centrala sunt altfel. SI tunelul central, cu frana de mana, difera la cele dinainte de facelift.

Dar cea mai importanta modificare este la sasiu. Odata cu facelift-ul s-au operat modificari majore la puntea fata, fiind practic schimbata in intregime, cele de dupa facelift avand un ecartament mai mare. Ca urmare tinuta de drum, destul de criticata la modelele dinainte de facelift cu sasiu normal (exceptie T4) a fost mult imbunatatita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ooook, acum am inteles. Stiu doar ca 2000 a fost un an foarte "agitat" pentru cei care au S/V40, tocmai din cauza ca in acest an au avut loc o groaza de schimbari. La ultima intrunire au fost 3 V40-uri din 2000, si nu semanau unul cu altul !!!

O alta imbunatatire majora la facelift a fost numarul de airbag-uri, care de la 3 (cate am eu - nu am pe cel de la pasager), a crescut la 8 (IC-urile - Inflatable Curtain - a fost ales ca dotare de serie)

Intrebare-intrebatoare: de unde stii luna in care a fost fabricata masina ? Eu ma tot chinui si nu reusesc sa dau de ea (nu am carte de service pentru ca am luat-o din Romania) si in alt loc chiar nu stiu pe unde sa ma uit. Am B4164S2-ul, deci sigur e din 2000. Ce luna insa, nu stiu ! Si e destul de important pentru ca de ex. cand am avut nevoie de o bieleta antiruliu, cel de la magazin incerca sa-mi bage pe gat una mai lunga decat aveam eu nevoie, desi din VADIS reiesea clar ca eu o aveam pe cealalta. Si evident ca eu aveam dreptate ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu luna am aflat-o din carea de identiate din Germania.

Mai poti sa te uiti pe faruri, daca sunt originale, au deasupra o eticheta cu data fabricatiei. Acolo unde scrie "only EU mode, not DOT tested" exista o data de fabricatie. Cel putin la cele doua ale mele coincide cu luna fabricatiei (maxim o luna inainte). Sau pe alte componente etichetate Volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

arata super ambele masini!

sa ai parte de ele din toate punctele de vedere...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now