Sign in to follow this  
Followers 0
volvo

butucul de yala se duce in interior

4 posts in this topic

Buna ziua!

zilele trecute am observat ca butucul de la yala este intrat in interiorul portierii vreo 4-5 mm.

Mai intai am crezut ca a fost fortat de vreun hot, insa nu era nici un astfel de semna(lovituri sau zgarieturi).

am bagat cheia in el si l-am adus la pozitia normala (l-am tras inapoi), insa, dupa ce am incuiat si descuiat masina de mai multe ori din telecomanda, s-a dus iar inauntru.

A mai patit cineva asa ceva?

exista vreun remediu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Nu stiu cum e la tine (la S60), dar la S80 are o siguranta care prinde butucul yalei de carcasa manerului. Probabil ca acea siguranta s-a dislocat si a cazut. Ca sa ajungi sa pui la loc acea siguranta este o operatiune putin cam complicata si de lunga durata:

1. demontarea fetei de portiera;

2. demontarea periilor de la geam;

3. demontarea geamului(scoaterea lui de pe masina);

4. taierea unui popnit care tine culisa verticala din stanga(partea dinspre yala) a geamului;

5. demontarea protectorului interior al manerului;

6. demontarea manerului.

Acesti pasi sunt valabili la S80........................posibil si la S60 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Nu stiu cum e la tine (la S60), dar la S80 are o siguranta care prinde butucul yalei de carcasa manerului. Probabil ca acea siguranta s-a dislocat si a cazut. Ca sa ajungi sa pui la loc acea siguranta este o operatiune putin cam complicata si de lunga durata:

1. demontarea fetei de portiera;

2. demontarea periilor de la geam;

3. demontarea geamului(scoaterea lui de pe masina);

4. taierea unui popnit care tine culisa verticala din stanga(partea dinspre yala) a geamului;

5. demontarea protectorului interior al manerului;

6. demontarea manerului.

Acesti pasi sunt valabili la S80........................posibil si la S60 

???

de ce trebuie sa dai geamu jos,ca sa scoti manerul?

nu este nevoie ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

La S80 prinderea manerului (cele doua piulite metric 6) se afla sub un protector din plastic pe care nu-l poti da jos pana nu desfaci culisa verticala din acel popnit de otel care se afla mai jos de suruburile de prindere a  "broastei", iar culisa nu o poti desface pana nu este scos geamul.

Aceasta situatie se intalneste la usa de la sofer(la S80) in cazul in care totul este complet si original.

La toate celelalte usi se pot scoate manerele fara sa dai geamul jos !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0