severciprian

Filtru de aer Sport

5 posts in this topic

Salutare!

            Vreau sa imi montez pe masina un filtru de aer sport am inteles ca sunt mai bune si dau si un zgomot mai sportiv, insa am observat ca in carcasa filtrului standard intra niste furtunase unul se duce la motor altul coboara la partea de jos a carcasei filtrului si intra intr-o smecherie rotunda nu stiu ce e porcaria aia dar cred ca nu e de forma are vreun rol.  ??? ??? ???

Intrebarea e ce fac cu furtunasele respective cind montez filtrul sport !!! ??? ??? intra pe undeva sau se anuleaza!??? ???

Va rog poate ma lamuriti si pe mine ca pana acum la cine am vazut montat filtre sport nu a stiut sa imi zica cum anume se monteaza la v 40  :-\!! Idea e ca vreau sa il montez fara sa stric alt ceva pe la motor:  parametri, etc. !!!!

Va multumesc!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

man, eu am avut un filtru sport in carcasa originala a masinii.....adica aceeasi forma, doar ca era k&n  si in loc sa il schimb la 10000 km, il spalam la 5000

cred ca ar fi o treaba mai buna cu asa ceva decat cu un filtru sport conic, pentru ca ala conic trage aer cald de la motor.

si e si mai ieftin, atata timp cat nu cumperi tampenii d-alea conice din targ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am la fel ca Mihai, doar ca de la heico. Daca-ti pui de-ala conic o sa-ti traga aer cald de la motor, efect sonor exista, alte efecte zero. http://en.bsr.se/products/4907040/

Share this post


Link to post
Share on other sites

mersi mult  baieti!  o sa ramian la un filtru sport normal nu conic si in nici un caz nu o sa il iau din bazar ! inca o data mersi mult!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu sunt nedumerit de acceasi problema. numai k eu nu fac cred k am inteles diferenta dinstre cel sport conic ci cel normal in cazul in care pastrez carcasa. daca puteti sami dati un link cv eventual cu preturi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now