Sign in to follow this  
Followers 0
Guest RaulF

Batai ciudate volvo v40

6 posts in this topic

Salut. am si eu o problema la un volvo v40 1.9 TDI din 2001. Recent a inceput sa imi apara un zgomot ciudat la motor, ceva batai. Dar partea ciudata e ca apar doar cand rulez cu frana de motor. Nu imi dau seama daca e undeva la roata sau chiar la motor. Daca o las la relantiv, motorul merge fin.

Nu am simtit vreo schimbare de comportament al motorului cand il accelerez sau schimb vitezele, doar ca bataile apar la frana d motor in orice viteza. Care ar putea fi problema?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

distributia am schimbat-o...

astazi am fost cu ea in service si mi-au zis de ceva tampon fata la motor.. doar ca mi-au mai zis ca s-ar putea sa nu fie aia problema si imi schimba tamponu si mai verifica.. nu as vrea sa tot schimb piesele pe rand pana gasesc problema...

Share this post


Link to post
Share on other sites

verifica uleiu de la cutie,daca nu cred ca sunt tampoanele laterale ale motorului mai degraba al din spate motorului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

o problema asemanatoare ca a ta numai ca la mine este ceva mai vina numai cand virez maxim iar roata este supusa la un efort mai puternic apare. la mine sunt capetele de la planetara... intereseazate daca nu sunt duse alea... aceleasi simtome le aveam si eu nu stiam daca de la roata sau din distributie... merita incercat... bafta cu v-ul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0