ateo

Anvelope si Jenti

5 posts in this topic

Am si eu o intrebare. Din cate cunoasteti care sunt cele mai late anvelope ce se pot pune pe S60 normal (non R) fara modificari la caroserie? Si daca puteti sa-mi dati si dimensiuni pls.!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe jantele care le ai tu (adica 6,5j x 16, ET 40) cele mai late cauciucuri pe care le poti pune sunt 215/55r16, din cate stiu eu ai specificatie si pe talon, insa NU ti le recomand. Eu am facut prostia asta cu cauciucurile de iarna si mi-au frecat in contraaripa pana mi-au stricat aparatorile din plastic de la roti. Daca totusi vrei sa le pui atunci trebuie sa-ti cresti diamtrul de bracaj de la 10,8 m cat il ai acum la 11,8 prin schimbarea limitatoarelor de cursa a directiei atasate pe furca inferioara, atunci scapi de frecaturi, dar te intorci ca un camion. O alta solutie ar fi sa-ti inlocuiesti jantele actuale cu unele aftermarket de 17 inch (7,5j x 16, ET 40) pe care sa pui niste cauciucuri de 225/45 r 17 care arata intr-adevar bine, INSA: pe gropile romanesti fiecare busitura isi pune amprenta supra jantei, masina scutura mai tare, se uzeaza bucsele mai repede si stabilitatea, mai ales pe drum umed e mai proasta, dar masina arata bestial. Ca sa nu-ti frece evident tre sa cresti iar diametrul de bracaj sau sa faci un mic tunning prin crestera ecartamentului (niste distantiere de1-2 cm intre janta si butuc, cu prezoane mai lungi ar putea rezolva problema, insa singura firma ca tuninguieste Volvo e Heico www.heico.de si piesele lor nu stiu sa se vanda in romania.

Am avut si eu planuri din astea marete  :) dar tocmai din cauza afurisitelor de distantiere am renuntat temporar. Teoretic ti le poate face si un strungar priceput insa e cam riscant avand in vedere ca nu mergi cu un s60 cu 30 la ora si nici n-ai modelul dupa care sa copiezi.

Daca gasesti in romania ceva de genu zi-mi si mie ca ma intereseaza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai aici un site interesant cu jante de aliaj. Site-ul contine si linkuri catre site-urile OZ si Borbet. Ai acces si la un configurator ca sa vezi ca idee cum ti-ar arata masina cu ele. In galeria foto de pe site sunt cateva imagini si cu Volvouri tunate.

http://www.jantealuminiu.ro/index.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si mai interesant este site-ul www.simulcar.com

Este in franceza si (momentan) merge doar sectiunea de jenti. Sunt sigur ca ei au o gama mult mai variata decat cei de pe "jentialuminiu.ro" si iti poti face un "virtual tuning" la masina dupa gustul inimii - de la jenti pana la culoarea masinii, tenta geamurilor si garda la sol !

Trebuie sa va faceti un cont la ei insa pentru a accesa sectiunea de preview, este gratuit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti recomand un site din Germania cu configuratia pt.Volvo si modelul de jenti recomandate pt.S60 au distribuitori la SB.www.rial.de,eu am luat modelul Oslo,direct din D.Ne auzim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now