maties

demontare bari

3 posts in this topic

Salutari tuturor.Intrebarea mea este,cum se demonteaza bara fata si spate?Am niste crapae pe ele si doresc sa le repar.Cu ce se poate lipi plasticul din bara?merge lipit cu pistolul electric ce foloseste pt.topit niste bare de plastic tip luminare?sau cu fibra de sticla ? Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aia din fata nu stiu, n-am dat-o inca jos, aia din spate se da jos astfel: desfaci capacul de deasupra rotii de rezerva, dup-aia capitonajele laterale (nu stiu cum is la v40, la mine la s40 is prinse cu braduti de-aia de plastic, trebuie sa le scoti centrul cu ceva ascutit, 2 ace sau un cutter ca sa iasa usor). Ai niste suruburi de 13 parca in spate,  si pe laterale inca cateva care tin bara. Mai trebuie sa desfaci holzsuruburile de pe pasajul rotilor, cate unul la fiecare colt. Vezi sa nu uiti sa scoti mufele de la luminile de gabarit, eu le-am cam jumulit pe ale mele. Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cauta aici, in sectiunea s/v40 la reparatii de unul singur si gasesti schita pusa de matrix pt bara spate.

Pt. bara fata: ai varianta sa dai jos numai plasticul sau sa o dai jos cu tot cu ranforsarea metalica.

1.numai plasticul: desfaci suruburile prin care este prinsa de aripi,dupa care scoti luminitele laterale,bagand o surubelnita plata la unul din capetele lor,cel din fata parca,si le tragi in afara. scoti mufele de la becuri,te bagi sub masina si scoti proiectoarele, te bagi sub masina si vei vedea ca mai este prins cu niste suruburi,2 bucati,le desfaci,pe urma tragi de plastic din mijloc,de jos in sus, este clipsat pe armatura metalica.

2.cu totul, cu armatura metalica,dupa ce desfaci suruburile de la aripi, luminile laterale si proiectoarele te bagi sub masina desfaci suruburile prin care este prins plasticul de caroserie,2 buc,pe urma cauti la lonjeroanele longitudinale gaurile in care sunt niste suruburi prin care este prinsa armatura de ele, le desfaci si bara pica. Succes. Mai este pe aici pe undeva si o schita cu bara fata dar nu o mai gasesc. Roaga pe colegii care au vadisul instalat sa puna schitele cu barile fata si spate , printeazale si-ti va fi mai usor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now