ateo

Usa cu probleme

11 posts in this topic

Salutari Volvistilor! Mi-a aparut o mica mare problema. Ma rog, nu e asa mare, dar e agasanta. Despre ce e vorba: e vorba de usa din dreapta soferului care nu mai vrea sa se inchida sau deschida din telecomanda. Restul usilor merg promt, asta nu. Am dat cu spray cu silicon pe butonul ala de pe usa, parca parca vroia sa mearga. Dar nu. E agasant ca ma dau jos dintr-o masina premium si trebuie sa inchid usa din dreapta cu mana din interior, mai rau ca la daciile vechi. In fine, eu am fost sofer de dacie, probabil toti am fost candva dar treaba asta vreau sa o rezolv!

Daca aveti sfaturi, sugestii, poze, explicatii,daca ati patit-o si voi, va rog, nu ezitati. Masina e un S60.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am o problema asemanatoare la usile de pe partea dreapta, la prima apasare "unlock" se ridica butoanele la jumate (usile sunt inca incuiate), iar daca mai apas o data se ridica comple si se descuie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Sunt motorasele de actionare ancrasate si pline de praf, si tijele ce duc de la incuietori catre butoane isi fac joc in ghidaje si mai "agata" prin ele. Am patit aceeasi chestie si eu la usa stanga-spate, trebuia sa apas de vreo 4 ori pe telecomanda pana sa se incuie/descuie.

    Am desfacut usa, am desfacut motorasul, l-am umplut de WD-40, si a mers 2 saptamani, dupa care a inceput sa "dea in gol" - practic motorasul se invartea, dar usa nu se incuia. Asa ca a trebuit sa mai dau inca o data motorasul de incuiere jos, sa-l fac bucati, si dupa ce l-am pus la loc n-am mai avut probleme.

    De asemenea recomand sa luati un tub de vaselina spray (eu am luat de la ELF, e un tub albastru cu o vaselina rosie in el), si sa dati prin toate gaurelele incuietorii dupa ce in prealabil ati curatat tot in aceleasi gaurele cu WD-40 si l-ati lasat cateva ore sa actioneze. Ambele spray-uri au niste "paie" prin care se poate directiona jetul de vaselina exact acolo unde e nevoie.

    Mult succes si daca aveti nevoie de sfaturi, astept intrebari

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine(s40 din 2005 modelul nou) nu se deschide usa din spate dreapta din interior. Nici cand sunt blocate usile si nici cand sunt deblocate. Cred ca e diferita problema din punct de vedere mecanic fata de situatiile de mai sus. Pareri ceva? Sa ma apuc de demontat? La panou usa ma refer.... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine(s40 din 2005 modelul nou) nu se deschide usa din spate dreapta din interior. Nici cand sunt blocate usile si nici cand sunt deblocate. Cred ca e diferita problema din punct de vedere mecanic fata de situatiile de mai sus. Pareri ceva? Sa ma apuc de demontat? La panou usa ma refer.... :D

Vezi ca la tine ar putea fi blocajul pentru copii (sub incuietoare e o chestiie rotunda in care bagi cheia si o invarti, asa e la s60).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci Midnight Caller de sfaturi!!! Deci cu alte cuvinte, trebuie sa dau fata de usa jos, sa demontez ceva si sa il curat cu altceva care nu stiu ce e! Interesant! Cred ca o sa ma duc la service ca problema pare mai complicata decat am crezut.

Imi recomandati sa ma duc la service-ul Volvo din Oradea sau la un alt service? Din cate stiu acest service Volvo din Oradea are numai cateva luni experienta. Pe de alta parte, la alt service poate nu cunosc aia problema!

Daca as avea niste poze cum arata ce trebuie facut ar fi super ok! O sa va tin la curent!

merci inca o data si succes la reparatii (celor cu probleme asemanatoare)!

Share this post


Link to post
Share on other sites

am avut aceeasi problema la dreapta-spate:nu se deschidea usa decat din exterior.M-am jucat cu cel "child lock",si pana la urma am dat fata de usa jos si am descoperit un rahatel de plastic sarit de la locul lui.Un tub de "Picatura" si e ca noua.Astept sa ma sune de la Volvo sa le vand patentul ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

mersi mult kadudu

uneori e asa de placut sa vina cineva sa-ti deschida ochii

era la mintea cocosului sa ma gandesc singur la asta

a fost asa cum ai spus, cineva s-a jucat la acel child-lock si era pe pozitia blocat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu multa placere. Am patit-o si eu de aia stiu. Primul meu contact cu o masina vestica a fost sa raman blocat in ea tocmai din cauza nenorocitului de child lock.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deoarece am fost la service-ul autorizat Volvo din oras si nu mi-a placut cum s-au comportat cu mine, am decis sa rezolv problema chiar eu. Are cineva, cumva niste schite ale usii, ce si cum se da jos ce chei imi trebuie pentru demontat fata de la usa? Am clipsurile ce tin fata de la usa, dar probabil mai sunt surubuiri sau alte smecherii ascunse vederii. Daca aveti detalii, fisiere, videouri, poze, indiferent, apreciez.

Multumesc in avans!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. E siiiiimplu de demontat fata de usa :D. Am descris procedeul pentru Alexica pe forum si gasesti in sectiunea "Cum sa?" cateva poze. Cauta pe acolo.

Succces

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now