adi_28

Curatare sistem de ungere

10 posts in this topic

Buna.

Saptamana asta trebuie sa fac schimbul de ulei , filtre etc.As vrea ca, cu ocazia asta sa tot curat si sistemul de ungere al masinii, sa il curat in profunzime, sa fie ca si nou......cum trebuie sa procedez? A mai curatat careva tot sistemul de ungere la o masina?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

E un "motor flush", o solutie pe care o torni in motor, il lasi la ralanti vreo 5 minute si dup-aia faci schimbul. Dar nu stiu daca e bine sa faci operatiunea asta la un motor vechi, daca ai ceva scurgeri care s-au astupat cu depuneri, cu ocazia asta or sa se reactiveze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

poi masina e de prin 2003, nu e asa de veche si oricum, aceasta curatire a sistemului de ungere se preteaza mai mult la masinile mai veki, deoarece la cele noi nu este cazul.

Oare trebuie data si curatata si baia de ulei sau e destul numai solutia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vrei sa faci treaba cum trebuie, da si baia jos, curata si conductele de ulei de la turbo... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

si conductele de la ulei de la turbo sunt greu de curatat, se demonteaza greu sau cum se procedeaza la curatarea lor?Daca curat doar baia de ulei si in rest pun doar acel aditiv in ulei pentru curatare, nu e suficient oare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai e suficient doar cu baia, conductele sunt sa zicem cireasa de pe tort, stai linistit, daca i s-a facut schimbul de ulei la timp si cu ulei bun, prea multa mizerie nu a avut de unde sa se stranga. Numai dupa ce-i faci operatiunea cu aditivul de curatare trebuie lasata masina sa se scurga foarte bine ramasitele de ulei din motor, de preferinta peste noapte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La procedura asta varul meu pe un pasat 1.8 t a ramas fara pompa de ulei .S-a infundat ,toata mizeria care se scurge o trage pompa pt a face ungerea si uite asa ajungi sa-ti cumperi alta pompa..Iar baia de ulei ,dao jos si curato mecanic,cu spaclul.

Si eu ca si voi am fost dornic sa fac operatia cu substanta in motor ,dar m-am lasat pagubaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum se dau jos conductele de ulei care duc spre turbo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cea de la tur e fixată cu şuruburi cu canal la ambele capete (motor şi turbină).

Cea de la retur e fixată cu şuruburi la turbină şi e băgată forţat la celălalt capăt. Se smulge afară. La remontare, e bine să ai garnituri noi, şi anume cele de aici: (a doua şi a treia poză).

Share this post


Link to post
Share on other sites

e treaba multa cu curatatul tevaraielor la turbo?ptr ca altfel ma supar rau, da rau de tot, merg si alimentez 40 litri de combustibil de extra -super calitate, mai torn 1 litru benzina si ii pusc o talpa la motorasul asta de se fac rosii toate (ma refer la partea cu evacuare), si sa vezi tu curatat :smile:

Edited by Stronghold

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now