liviu.

sfat achizitie S40 2006 49000km 7600euro

34 posts in this topic

Deci usor usor ajungem la vorba mea: "suntem prea saraci sa luam lucruri ieftine" - ma rog nu e chiar a mea dar se potriveste.

Astfel ca mi se pare un bun exemplu acel Q7, te bucuri ca nu ti-ai luat un ford mondeo si la aceeasi bani ai luat un Q7, insa stai si te uiti la el in parcare ca nu ai bani de intretinut. Asa si cu s40-ul ala, mai bine iti iei un focus cinstit decat sa te bucuri la un s40 manarit si ras-manarit.

Parerea mea. Si daca intradevar vrei sa-ti iei un s40 si sa te si bucuri de el, atunci plateste 13mii si i-ati unul ok (a se citi nu neaparat al meu, sunt sigur ca mai sunt s40-uri ok la banii astia).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau exista oameni cu adevarat disperati, care au probleme si isi vand masinile pe nimic, am 2 exemple, un prieten foarte bun care si-a luat Q7 8luni vechime cu 26k km la bord si a dat pe masina 40k E, masina in garantie si impecabila (a primit de la fostul proprietar si factura originala de 68k E deci s-a plimbat de 28k E + taxa inmatriculare) si o cunostinta care si-a luat XC70 2005 cu 10.oooE si masina este IMPECABILA, luata evident de la prim proprietar in RO cu km reali carte de service la zi si service facut la Primus, am fost cu masina acolo si a confirmat si mecanicul ca este IMPECABILA si cand i-am zis de pret a zis ca :" mi-ai stricat ziua frate, cum dracu 10k E ?"

Deci se pot gasi masini si la bani putini, chiar si Volvo, chiar si impecabile .

Dar exista si tzepe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca in pozele de pe autovit se vede halogen la faza scurta nu xenon. Cel putin asa vad eu care am xenon pe v50 meu si se vede altfel in poze. Belive, me.

Second: nu are voie sa-ti apara "I" pe bord fara un mesaj scris in dreptunghiul de sus. Daca la un motor pe benzina intra turbina dupa 4500rpm asa cum zice vanzatorul inseamna ca nici samsarii numai stiu sa minta. Unde s-a pomenit asa ceva. Poate pe la ferrarii sau nasa.

Sfatul meu: cauta si in alta parte nu numai pe autovit. Eu nu am luat dupa autovit si ma bucur de asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e vorba de turbo pt ca motorul nu e turbo.Tot cautand pe net aceias masina am vazuto pe ''vanzari auto romania'' la 9700 cu anunt din luna a 7 cu 60000 km deci km au luat-o in scadere nu in crestere.Deci inca o dovada ca e manarita.Pana la urma i-mi vine sa ma duc si sa iau un logan macar e nou si stiu ce cumpar.Nimeni nu cred ca isi vinde masina daca nu are probleme,mai ales la 3-4 ani si 50-100000km cam ce vreau eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

la bani aia i-ti dau eu un s80 impecabil

numa ca are volanul pe partea dreapta si nu este inscris

:D;D;) ;) ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze de offtopic dar nu ma pot abtine. Mi se pare chiar funny sa cumperi una dintre cele mai sigure masini din lume si sa nu aiba un airbag pe ea(inteleg din acest post ca sunt sarite airbagurile si refacuta masca din bord).

Cool.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca iti place Volvo de ce nu cauti la sectiunea vanzari de pe forum? Mai bine cumperi o masina mai veche si cu mai multi km dar "cinstita". Indiferent de hotararea ta, sa mergi la reprezentanta marcii respective sa o testeze. Si nu e adevarat ca oamenii vand masini numai pt ca nu-s bune ci si pentru ca vreau altceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum si faza cu pretul: poti sa te gandesti si constructiv cand dai de exemplu 9.000 pe o masina care cu 3-4 ani in urma si cu 130 - 150.000 km a facut 30.000 euro. Iti poti asuma un risc daca vrei neaparat marca si modelul respectiv, la ce mod:

1. nu am si poate ca nu voi da niciodata 30.000 pe una la fel dar virgina.

2. de ce sa dau (sau poate nu am) 13-14.000 (cu 4-5000 mai mult) pe una cu putini km dar totusi nu e virgina si are uzura morala tot de 3-4 ani.

3. cam cat de mare poate sa fie teapa mea daca sunt indragostit de masinuta si oricate piese mi-ar cadea nu ma apropii de pretul uneia noi sau poate nici macar de una cu km putini (tinand cont ca nici la asta nu e riscul zero: am auzit turbine cazute la 20.000). si mai exista si posibilitati de achizitie piese si SH (un motor cu 20000-30000km 2000euro, gandindu-te ca ai avea marele ghinion sa ti se duca asta).

4. sunt constient ca mi-am luat un second hand.

5. daca ii fac testele de rigoare si e o masina decenta in momentul cumpararii ( pentru ca mai conteaza si cum ti-o ingrijesti singur - unii se plang dupa 15-20000 ca le-a cazut nu stiu ce si ca si-au luat un jaf) ma gandesc ca la 9000 imi iau confort si siguranta de 30000.

Asta daca vrei musai si subliniez musai un model care crezi ca e masina visurilor tale.

Pe cealalta  parte ai posibilitatea ca la 8500 - 9000eur sa iti iei un logan sau fiat albea (*daca le-am scris cu litere mici nu e intentionat). Masina noua, virgina frate! 4 roti care se invart.

Your choice!  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now