Cristi

ce trebuie schimbat la 10000 de km?

16 posts in this topic

la fiecare 10000 de km trebuie schimbat uleiul la motor si filtrele? uleiul la cutia de viteze cum trebuie schimbat? curelele knd trebuie? altceva se mai schimba periodic la masina, ce mai intra la piese "consumabile " sa zic aja?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uleiul de la cutia de viteze poti sa nu il schimbi , la mine in carte scrie ca nu necesita schimb.

Distributia stiu ca pe la 90 000 Km se schimba impreuna cu pomapa de apa.

dar la 10 000 ulei +filtre(ulei,aer,motorina si polen optional)

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca masina e pe benzina am de schimbat uleiul, filtrul de aer, filtrul de polen, filtrul de ulei si atat? asta la 10000 de km (si un pret estimativ m-ar interesa)

si dak vreau sa schimb distributia? asta in ce consta? curele si mai ce? si trebuie si pompa de apa deci...(si un pret estimativ m-ar interesa)

Share this post


Link to post
Share on other sites

pretul estimativ poate fi spus dupa ce spui unde vrei sa le schimbi .

Ca un pret este peste tot si alt pret este la reprezentanta  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai nu la reprezentanta...la un service normal...si ce include schimbul distributiei?

Share this post


Link to post
Share on other sites

incerca sa ajungi la un service mai pricopsit, cu talonul masinii,  deschide o comanda si  ;D uite asa gasesti si preturile din piata.

succes

Share this post


Link to post
Share on other sites

distributia la diesel se schimba la 80.000km, in rest la fiecare 10000, ulei, filtrul de ulei, filtrul de aer, filtrul de polen iar din 20000 in 20000 e recomandat filtrul de motorina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

la diesel...dar mie imi trebuie la benzina...este filtru pt benzina? schimbul de distributie in ce consta? imi zice cineva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai ...cureaua de distributie ....plus, nu stiu cum sa-i zic ca practic nu este toata pompa de apa ....doar paleta , dupa caz si role intinzatoare - spun dupa caz pt ca la mine nu a fost cazul ; a si sa nu uit .....antigel   ;).....eu asa tin minte ...daca mai e ceva sunt sigur ca va adauga unul din colegii de ep forum .

Share this post


Link to post
Share on other sites

distributia la benzina se schima intre 90.000 si 120.000 km

ai de schimbat curea, rola si pompa apa, ideal daca se poate cureaua de la anexe cu rola. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

as dori o recomandare de ulei pentru un motor de volvo v 40 1.8 16.v mentionez motorul este francez

Share this post


Link to post
Share on other sites

as dori o recomandare de ulei pentru un motor de volvo v 40 1.8 16.v mentionez motorul este francez

Intrebarea asta  nu va face decat ca fiecare sa recomande uleiul ce il foloseste ca fiind cel mai bun , asa ca te poti lamuri AICI (daca poti) ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci Cristi:

La 10.000 km:

1.ulei

2.filtre:-aer

          -polen(daca ai)

          -filtru de ulei

          -din 20.000 in 20.000(adica o data da,una ba)schimbi filtrul de benzina(cel putin eu asa stiu ca se face)

La 60.000 km.(eu asa stiu ca se schimba distributia ???)

1.curea de distributie

2.curea de auxiliare

3.role intinzatoate(daca e cazul-parca 2 la numar)

4.pompa de apa

5.cred ca mai sunt si doua role de ghidaj??? sau cum se numesc!

Cred ca asta e tot.Sper sa nu fi gresit nimic  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

ms dann...si ink o intrebare...imi poti spune un pret estimativ? nu am schimbat niciodata fiindka masina e recent cumparata si vreau sa fac schimburile la un service normal si nu stiu cat m-ar putea costa(cu aproximatie, sau un pret maxim)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am schimbat la reprezentanta: ulei+ filtru ulei,filtru benzina.filtru aer, fitru polen la 100000 km si am dat 600 ron distributia a fost facuta la 90000 cand a costat tot la reprezentanta 800 ron distributia + ulei si filtre..... asta anul trecut acum nu mai shtiu dar cred ca maxim 1000 ron

Share this post


Link to post
Share on other sites

distributia+schimbul de ulei si filtre + manopera te duc la 1500 ron la un service de bun simt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now