Sign in to follow this  
Followers 0
sergiu1207

Probleme electrice - cod c301 - comportament bizar al masinii

1 post in this topic

salutare.intr-o seara am  dat sa vin acasa de la un prieten. am venit la masina (volvo s40 2.0D 136Cp 2004 modelu nou ) am deschis de la telecomanda usile , s-au aprins becurile de interior, am bagat cheia in contact si nimik. s-au aprins ledurile de interor (de la faruri de ceata, de la butoanele dela geamuri, etc) dar la bord si la consola cd nu. dupa mai multe incercari si telefoane am lasat masina acolo. am venuit acasa si am intrat pe acest forum unde multi m-au sfatuit sa incerc cu alta cheie, ca poate la prima s-au terminat bateriile. dimineata m-am duc cu alta cheie am bagat-o in contact si totul a decurs normal. am venit acasa am bagat si prima cheie sa vad care e treaba si surpriza mergea si cu aia - lol. deci n-a fost batera din cheie. asa a fost duminica cealalta zi  am incercat cu baterii noi si tot asa. bag cheia. nu merge nimic. o bag o scot, o bag o scot, o bag o scot si merge. cateodata imi mai da si tot felu de erori cum ca nu merge abs, ntsc-ul, etc, erori la vrajeala. am fost la un tester am sters toate jos dar mi-o dat cod de eroare c301.aia habar n-o avut  ce e aia. m-au trimis la un tester de volvo.  cand am luat masina am pus-o la un tester si tot acest cod persista dar nu i-am dat prea multa importanta  . dar acuma vad ca aceasta este problema se pare. cineva de pe forum mi-a dat un link de pe alt forum din anhlia unde am citit ca  c301 inseamna ca computeru de bord nu primeste semnale de la modulele de comanda (ABS, NTSC ) oricum tre sa merg la o reprezentanta volvo .cum la noi in satu mare nu este asa ceva va trebui sa merg in baia mare saptamana asta sau la unguri. va tin la curent

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0