myS40

Problema bec AIRBAG V40

10 posts in this topic

  Saluatre oameni buni,

Am o problema la V40-ul fratelui meu si se aprinde becul in bord la ''airbag'' eu la a mea nu am mai patit asa ceva.

Stie cineva daca e normal sa se aprinda din cand in cand si trebuie doar sa resetez calculatorul sau e o problema in sine?

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

la mine se aprindea din cauza mufei de la scaunul soferului. mufa de la airbagul din scaun nu pra facea contact.  pusa pe tester si resetata mi s-a stins pentru 2-3 saptamani, apoi s-a aprins iar.

de obicei de la mufele astea se aprinde, de la airbagurile laterale, cele din bord nu prea fac probleme

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu am probleme cu acel beci si sa aprins dupa ce a spalat cineva masina cu presiune MARE si de atunci nu sa mai stins. am numai airbag frontal

daca e aprins becul si e de la mufele din scaune mai functioneaza in caz de accident?

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu am probleme cu acel beci si sa aprins dupa ce a spalat cineva masina cu presiune MARE si de atunci nu sa mai stins. am numai airbag frontal

daca e aprins becul si e de la mufele din scaune mai functioneaza in caz de accident?

pardon....airbagul mai functioneaza?(ca sa nu se inteleaga gresit)

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut

si eu am patit am pus pe tester si era senzor impact partea soferului

am desfacut mufele am curatat  si de atunci nu se mai aprinde (sters eroare)

cu scaunul soferului umblam mai cu simt nu-l bruscam cind reglam in special pe inaltime

nu am mai avut treaba de vreo 8 luni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cum sa mai functioneze airbagul daca e becul aprins? Asta inseamna, eroare/defectiune, automat ti-l dezactiveaza fiindca se considera ca se poate declansa cand nu trebuie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am inteles...multumesc

trebuie sa ma uit si eu la mufe si daca rezolv ceva va spun.

in afara de mufe s-ar mai putea sa fie ceva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

aceasi problema o am si eu.s-a aprins becul de la airbag cand am data scaunul de la sofer o data mai mult pe spate...chestia e ca nu am reusit sa desfac mufele alea sa le curat...ceva idei?

Share this post


Link to post
Share on other sites

dupa  cite stiu ii boala al v40 cu scaunul

soferului

trebuie desfacute mufele ii bine sa dai borna jos (-)

al meu sio revenit

dupa sters eroare(am reusit cu KTS 200 )

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai chestia e ca am incercat sa desfac mufele dar nu pot...e si cam greu de umblat pe sub scaunul ala...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now