Sign in to follow this  
Followers 0
adi_28

Jante pe 18

16 posts in this topic

Buna ziua tuturor.

As vrea sa imi achizitionez 4 jante pe 8J 18'', 5x108 si ET 40.Ele au si cauciucuri 235/40/18.

Oare merg bine pe volvo s80, e bun ET-ul sau e riscul sa frece undeva prin carenaj?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ma poate ajuta cineva cu aceasta informatie, va rog.Trebuie cat de repede sa ii dau raspuns baiatului care imi aduce jantele.

Mie mi-e cam frica sa nu imi frece pe fata, cand iau virajele ??? ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am incercat sa ma inspir de pe siteul acesta, dar nu prea imi dau seama daca merg jantele astea sau nu ??? ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa cum am vazut aici si pe alte siteuri, par sa potriveasca.Mie imi este frica de ET-ul jantei...e de 40.Mi-e frica sa nu frece putin la viraje, pe fata.Problema e ca nu tare le pot incerca deoarece trebuie sa mi le trimita din Bucuresti....si nu tare am cum sa le incerc.Pe spate nu mie frica ca o sa imi frece, deoarece pe spate nu freaca...problema e pe fata, la viraje. ??? ??? ???

cesta ar fi modelul de jante care as vrea sa il achgizitionez.....AEZ Tacana.

Ce spuneti de aceste jante? arata bine, sunt rezistente, se indoaie usor/greu?Care stiti ceva despre aceste jante pls help

post-2809-12877871820283_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am fost la reprezentanta VOLVO......am intrebat de jante si mi-au spus ca se potrivesc sa le pun pe masina, dar trebuie sa ii schimb limitatoarele de viraj, de la masina, deoarece fiind mai late rotile, la viraje stranse stranse ar fi riscul sa frece in carena......deci cred ca va fi ok....sper ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oare ce cauciucuri merg maxim pe volvo, pe 18.Eu as pune pe spate 235 sau 245/45/18 si pe fata 225/45 sau 50/18.

Oare ar merge aceste cauciucuri, nu ar fi prea mari si sa frece in caroserie?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am jante pe 18 pe masina.Cauciucurile sunt 235/40 spate , 225/40 fata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si ce ET a jantele tale pe 18?A fost nevoie, dupa ce ti-ai pus jante pe 18, sa mai faci ceva modificari la masina, de exp. sa trebuiasca distantiere, limitatatoare de viraj altele mai mari...sau pur si simplu ti-ai pus rotile pe 18 si gata?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer nu stiu ce ET au jantele.Asa am luat masina.Insa nu cred ca vei avea nevoie de acele distantiere.Mai bine suna-ma pe nr de orange de la profilul meu si am sa iti spun mai multe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dar oare daca as pune pe spate cauciucuri de 265/35/18, ar incapea?Nu stiti careva?

De frecat nu cred ca ar freca in pasaje,d ar nu stiu daca ar incapea sub aripa, daca nu ar iesi cauciucul inafara aripii.

Nu stie careva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am pe volvo-ul meu s80 jante de 17 si cauciucuri de 235\45 r17. Nu-mi freaca nimic. Totul este din fabrica...

post-3421-12877873093295_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frumoasa masina.Sa o stapanesti sanatos.Si eu sper sa nu imi frece nicaieri, nici la viraje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi mi-am montat rotile pe 18 pe masina.Pe spate am 245/40/18 iar pe fata 225/45/18.Tin sa mentionez ca nu mi-au trebuit alte limitatoare de viraj, au ramas tot alea veki.Intrebarea mea este....acuma, dupa ce am montat pe masina roti pe 18, trebuie sa refac iarasi unghiul de fuga si de cadere? Mentionez ca inainte, am avut roti pe 16. Se simte ,putin, ceva ciudat la directie, la viraj mai strans, in parcari de exemplu, cu rotile virate tare, parca fuge roata (nu stiu cum sa explic fenomenul) parca ar intra putin roata sub tine si ar aluneca masina. Aceste simtome, dar mai amplificate, le simteam mai demult, cand era dereglat cam tare unghiul de fuga si aveam rotile veki pe 16 .Oricum, eu asa stiu ca la schimbarea dimensiunilor rotilor, trebuie refacut si unghiul de fuga.Oare asa sa fie?

Vreau sa precizez ca trebuie sa skimb bieletele antiruliu de pe fata....se aud cum pusca cateodata.Se poate face unghiul de fuga si de cadere daca imi sunt defecte bieletele antiruliu?Oare din cauza lor, pot aparea acele simtome de care ziceam eu (parca intra roata sub masina, la viraj strans strans)

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai mergi si fa geometria ca sa dormi linistit, e cel mai simplu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0