Sign in to follow this  
Followers 0
sindrom

ajutor

7 posts in this topic

In primul rand:LA MULTI ANI! Revin cu o mai veche problema 'martorul de la sonda lambda aprins atunci cand merg pe gpl', probema e ca acum nu se mai stinge deloc.In momentul in care ap pus instalatia am vazut ca de sonda au legat eunul din fire (negru) calcu de la gpl,acum,dupa ce am fost la ei cu problema  martorului vad ca e ldgat de firul rosu si celelalte taiate si cositorite intre ele. Stie cineva care este firul bun sau ce rol are fiecare? va rog! Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa se intampla cand pui GPL pe o masina cu sonda lambda, mai nasol este cand ai EURO 4 si ai 2, 3 sonde si nu se pot pacali toate .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca are si sonda in aval de catalizator niciodata nu se va stinge becul din bord.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sonda are 4 fire. imi e frica sa nu-mi fi stricat sonda sau sa nu fie legata gresit. inainte se stingea dupa  20  30km

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 fire sunt pentru elementul de incalzire, 2 sunt de semnal. La cum lucreaza mecanicii din romania, e posibil sa fi legat-o gresit. Alta posibilitate ar fi sa se fi stricat din cauze naturale, este o consumabila. Daca te duci cu masina la un tester o sa-ti spuna ce si cum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am reusit sa aflu functiile firelor de la sonda labda, dar totusi nu stiu de care exact trebuie legat firul de la gpl(dupa parerea mea de negru)

Four Wire Titania Sensor

Colour Connection

Black Ref. (out)

Yellow Ref. (in)

Red Heater (+)

White Heater (-)

la mine cei de la gpl au legat de rosu. as dorii daca se pricepe cineva mai bine , sa imi spuna si mie daca e corect sau nu.

multumesc inca odata tuturora!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0