Sign in to follow this  
Followers 0
Guest adjyus

Turbo

3 posts in this topic

Putin deplasat titlul dar problema grava e pe langa turbosuflanta.

Totul a inceput cu o constatare neplacuta .... brusc masina NU mai trage .. dar deloc .. concluzie: nu mai merge turbina ! DE CE ???  Fum nu scoate dar nu merge , turbina se aude .. face ea ceva acolo dar nu trage masina. Citim pe forum (multumesc celor care ne ofera din intelepciunea lor !!!) cumparam degripant si dam pe respectiva tija jumatate de tub  ;D ... din pacate nimik. Verificam toate furtunele, nimic sarit, vacum face dar tot nu merge. Ajung in cele din urma si cu ajutorul unui prieten ii fac diagnoza. Surpriza !!! Testerul spunea ceva de genu (scuzati traducerea poate nu e cea mai buna) electrovalva care comanda turbina DEFECT. Un cubulet de plastic situat undeva deasupra turbinei cu 3 furtunase. Sun la magazine de piese auto ... nimeni nu gaseste nimik si mai primesc si niste raspunsuri de genu: Vine cu turbosuflanta. HEEELP !!! Masina nu trage deloc !!!

O poza , schema cu respectiva electrovalva se poate? Un sfat unde sa caut. HEEELP !!! ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Puteti sa ma ajutati cu o schema a sistemului de vacum? Electrovalva respectiva e parte integranta ... si nu gasesc nimik despre ea... nici pe partsforvolvosonline nu am gasit (sau nu stiu sa caut)

Share this post


Link to post
Share on other sites

;D Am rezolvat  ;D  La Augsburg am gasit ... 220 Ron, doua piulite 3 furtune si masina merge in sfarsit.

Happy end !!! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0