Sign in to follow this  
Followers 0
Sabau Raul

Schimbarea casetei de directie.

6 posts in this topic

Dupa cum spune si titlul dragi colegi ma intereseaza daca a-ti schimbat vreodata caseta de directie la masinile voastre??? Niste pasi de urmat sau ceva descoperiri pe parcursul schimbari mi-ar fi de folos,trebuie sa o schimb cat de curat pentru ca este gata cu totul nu mai am directie deloc la masina.Intrebarea mea este trebuie neaparat dat motoru jos ca sa pot sa schimb caseta de directie sau o pot desface de la suruburi si nu am treaba cu motoru??? Va rog sa ma ajuta-ti cei care stiti si a-ti trecut prin asa ceva. Va multmumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am schimbat caseta de directie la service (sursa @MC cu caseta veche la schimb) . Nu pare foarte greu de schimbat (m-am invirtit pe linga nenea mecanicul  :D ) dar trebuie urcata masina pe elevator . Oricum citeva cunostinte de mecanica trebuie sa ai . Daca la service a schimbat-o in 2,5 ore ar trebui sa-ti ia dublu . S-ar putea sa mai trebuiasca schimbate si bieletele de directie . Dupa inlocuirea casetei de directie trebuie sa faci si geometria la roti .  In concluzie nu ai nici o treaba cu motorul  ;) Costul total al operatiilor - schimbat caseta + geometria la roti cam 350-370 lei . Succes  ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi mult Gabriel eu am curte afara vad eu cum fac sa-mi ramana bani in buzunar pt ca ii criza:)):)).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci prinderea casetei este in capetii de bara(2 piulite) , pe punte 2 suruburi de 8 si 2 conducte....

Eu am fost nevoit sa desfac de pe una avariata si nu mi-a trebuit elevator.

Trebuie avut grija si la crucea de la volan si sa imparti turele la caseta adica sa fie  egale...

Succes

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci, daca iti iei un punct fix poti numara turele axului dupaia le imparti sa fie cat egale si nu vei avea probleme sa iti intorci volanul invers sau chstii de genu, mai exact eviti aceste neplaceri. dupa ce ai fixat volanul drept poti scoate cheia  sa se blocheze sa nu se invarta ... si dupa aceea  cand montezi tre  facut chestia cu impartitu casetei

sper ca ai inteles    ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0