scsebby

Rulmenti spate Volvo 340

5 posts in this topic

Salut

Stie cineva la ce pret ajung rulmentii de spate? Mersi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde ce model ai>Exista 3 tipuri de rulmenti:

1)Rulmentul de 360 nou si 340 nou (la un moment dat au trecut amandoua pe aceasi tip) .Acesta este un rulment las cu 2 randuri de bile inauntru(seamana cu cel de nova), si nu are nevoie de garnitura de izolare. La acesta preturile variaza intre 130 si 240 ron, cel mai scump fiind skf.

2)Rulmentul de 360 vechi cu garnitura de izolare separat, similar cu cel de 360/340 nou, totusi in carti scrie ca nu sunt interschimbabile.

3)Rulmentul de 340 vechi, care este compus din 2 rulmenti separati de un distantier (aranjamentul este similar cu rulmentii pentru fata de dacie clasica).

Vezi ca am facut un topic despre schimbarea rulmentilor pe spate care in mod sigur o sa te ajute. In rest poti afla anii in care s-a trecut de la un tip de rulment la altul pe forumul volvo300mania.

Nu te apuca de treaba pana nu faci presa descrisa de mine in topic, nu o sa reusesti sa il scoti, iar daca incerci sa il bati cu ciocanul o sa il strici mai rau si nici nu va iesi.

Sa nu uiti sa iei lichid de frina, trebuie sa faci aerisirea la sfarsit.

Spor la munca (apropos operatiunea dureaza intre 3 si multe ore).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat rulmentii la service. La 340-ul meu care e fabricat in '85 pe spate sunt 2 buc + un distantier la fiecare roata, daca va ajuta, si costa in jur de 120 lei / roata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now