Sign in to follow this  
Followers 0
Guest zbarcica

pt achizitionarea unui xc70 ?

12 posts in this topic

  salutare

doresc sa achizitionez un xc70 ...din Germania...cam la ce anume ar trebui sa fiu mai atent atunci cand "verific" masina respectiva(de ex cum as putea sa verific daca cupleaza toate cele 4 roti atunci cand este cazul..etc)...si daca exista vreo diferenta intre anii de fabricatie 2002 si 2003..ma refer la varianta 2.4 diesel.

va multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ce au mah alea de IT, in afara de faptul ca nu au fost intretinute, nu au pachet de iarna si faci frigu in RO cu ele de te apuca dracii si au km dati inapoi, sunt foarte ok ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

offtopic:

pana itiiei xc-ul nu ai vrea , te rog, ca posturile tale sa aibe un aspect mai elegant ?....daca da redimensioneaza-ti te rog avatarul . ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

offtopic:

pana itiiei xc-ul nu ai vrea , te rog, ca posturile tale sa aibe un aspect mai elegant ?....daca da redimensioneaza-ti te rog avatarul . ;)

scuze nu mi-am putut imagina vreodata ca poate deranja pe cineva...in privinta elegantei...gusturile nu se discuta...dar uite va fac pe plac, domnule.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In germania,cu siguranta nu o sa gsesti mai ieftin ca aici(fara sa mai pun si taxa lu peste)

Oricum,iti urez succes :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

  da, cred ca gasesc ceva mai ieftin, evident cu riscurile de rigoare...ca doar n-or mai ieftine de ochii mei frumosi.. ;D

  astept totusi mai multe sfaturi..tehnice..spre ex nu sunt lamurit in privinta transmisiei..exista vreo diferenta la acest model intre anul 2002 si 2003? cum se poate verifica tractiunea in absenta unei rampe, unui lift? astept cu nerabdare miile de sfaturi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Modelul 2001-2002,este V70XC,iar din 2003 este XC 70

Diferente sunt ,nu foarte mari,dar mai bine iti iei dupa 2003.

La transmisie ,nu vad ce probleme ar putea avea,mai bine ai verifica foarte,foarte bine cutia,in cazul in care ti-o iei automata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  sunt inca nelamurit, care sunt diferentele intre v70xc(nu clasic) si xc70? pe forum am prins nste informatii vagi, iar pe unele site-uri m-am debusolat total...spre exemplu    http://www.volvoseries.com/index.php/Volvo-Series-Website/volvo-v70xc.html  respectiv ani fabricatie 2000-2007 ....tot aici pe forum am aflat si de viscocuplaj pana in 2002(parca) si de haldex care se regaseste pe xc90...

imi dau seama ca nu am reusit sa formulez un set de intrebari bine pus la punct, dar topicul este inca valabil...multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact, pana in 2003 este V70 XC iar odata cu redenumirea in XC70 a venit si transmisia Haldex GEN2 care este si pe XC90, in acest caz masina este mai potenta si cu mai putine probleme de transmisie .

Oricum recomandarea mea este sa-ti iei modelul cu facelift (dupa 2004) pt ca are alte probleme rezolvate rezultand astfel XC70-ul perfect, fara probleme de cutie, mai isonorizat, mai legat, alta masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0