Guest alinsp

o fluieratura

7 posts in this topic

Cand virez stanga nu se intampla nimic insa cand readuc pozitia rotilor la normal,adica cand virez spre dreapta se aude o fluietatura,un fel de scartait pe roata din partea stanga. Tot la la aceasta roata cand virez spre dreapta si drumul este perfect neted nu se aude nicio bataia,dar daca drumul este cu denivelari sau gropi se aude o bataie urata de tot,ca si cum s-ar rupe ceva. Am fost  la un service,mi-a bagat-o pe placa aia mobila,a intins-o in toate pozitiile dar nu s-a vazut nimic... Si bate foarte urat,va zic eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Vezi bieleta anti-ruliu. Mie imi facea un zgomot infundat la fiecare denivelare, cat de mica, pe drum drept n-aveam niciun fel de problema.

    Desfa-o de pe amortizor (arata ca o bara cu 2 pivoti la capete) si de pe bara stabilizatoare, si misca de pivoti. Daca se misca greu cu mana, e buna. Daca in schimb sunt moi,si cand strambi de pivot si ii dai drumul, acesta revine la pozitia initiala, trebuie schimbata.

  Sper asta sa fie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu tot cu bieleta antiruliu am avut probleme la denivelari.

nu am avut insa fluieraturi.....

atasat gasesti cum arata bieleta asta.

post-0-12877844804037_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bileta am cam bauit ca trebuie schimbata mai ales ca am cam atins cu bara stabilizatoare de cateva ori si m-i s-a lipit de sasiu,iar la turatii mai mici parca ma pregateam sa decolez...

Dar mai este fluieratura sau scartaitul ala,dupa un viraj spre stanga cand readuc rotile sa mearga in line drapta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fluieratura este si cand virezi pe loc sau doar in mers ? Daca e doar in mers, ai putea sa verifici si discurile de uzura...

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Verifica si rulmentii din capul amortizoarelor (cei dintre oala amortizorului si scaunul amortizorului). Pune urechea langa axul care iese din contra-aripa si pune pe cineva sa invarta de volan. Poti incerca si sa ridici masina pe 2 cricuri pana rotile din fata sunt suspendate si sa repeti miscarea. Daca nu mai face, e din amortizoare / fixari.

    Incerc sa plec de la lucrurile cele mai simple, altfel as putea sa suspectez caseta de directie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now