ipo

Stergatoare aftermarket

8 posts in this topic

Bun, stim cu totii ca preturile consumabilelor originale sunt mult mai scumpe decat cele aftermarket, chiar daca poate justificat uneori prin calitate. Problema e ca mai degraba mi-as cumpara lamele de stergatoare de la alti fabricanti decat originale, pentru ca mi se pare comod sa iau 2 perechi, ca sa am una de rezerva si sa dau poate mai putin decat pe cele Volvo.

Intrebarea e de unde se pot cumpara si daca exista pe undeva dimensiunea potrivita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am pus stergatoare originale de la Renault. Modelul Kangoo are aceeasi lungime, am avut pe acasa un set si merg perfect pe S40. Sunt facute de Valeo, deci bune. Singura diferenta este lipsa paravantului de pe stergatorul de pe partea soferului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am luat bosch cu 75 ron in toamna, cu paravant cu tot. O sa ma uit pe cutie si o sa va zic ce model sunt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

marimea exacta pt stergatoare care este....?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@rand: merci, incerc si eu! :)

@all: bratele sunt interschimbabile cu alte marci? Ale mele sunt varza, indoite, racaie in capota cand o deschid, deci trebuie probabil sa le schimb. Btw, unde mergeti pentru dezasamblari, exista cimitir recomandat de unde sa iei piese de Volvo?  ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am avut pe V40 BOSCH AERO mai scumpe decat unele normale dar foarte bune si durabile,cred ca le are si acum cine a cumparat masina de la mine

Share this post


Link to post
Share on other sites

51 de cm este dimensiunea lamelor si se gasesc la toate magazinele de piese auto...paravanul ala de la stegartarul de la sofer este destul de important...am avut cu paravan si apoi fara si am vazut diferenta cand bate vantul...stergatorul nu mai apasa pe parbriz si implicit nu mai sterge bine...paravanul are rolul de tine stergatorul lipit de parbriz pentru a sterge bine...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now