paunionutz

O problema ciudata!

60 posts in this topic

Ionut cand vrei poti sa treci pe la mine sa-ti dau banii inapoi sau vin eu pe undeva sa ne intalnim sa nu mai bati drumul pana la mine ca stiu ca e un chin pentru tine!

Nu am insinuat asa ceva si departe de mine acest gand. Esti un tip super si ti-ai dat toata silinta. Imi cer scuze daca s-a interpretat asa ceva, ca nu as fi multumit de ceea ce mi-ai spus tu. Oricum nu ma apucam sa schimb clapeta daca nu-mi confirma cineva. O sa mai trec pe la tine, sa-mi stergi erorile, dupa ce voi schimba clapeta. Inca odata iti spun ca nu am insinuat nimic legat de tine si doar i-am mai adus odata aminte odata lui nenea @feraru, care era problema mea cu testerele si cu cei care interpretau erorile

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am intalnit astazi cu un individ si am probat o clapeta de acceleratie. Se comporta exact la fel ca a mea. Nu se accelera si varia turatia la relanti, dar nu se reseta nici daca scoteam releul de la ECU. Dar difereau codurile de pe ele.

Prin urmare, la sfatul lui Bogdan G, am cautat prin Vadis alte coduri compatibilile cu clapeta mea. Partea nasoala este, ca nu am gasit codul de pe clapeta mea, in Vadis, pe nicaieri.

VIN: YV1RS65P212008581, 2001 fabr, 2.4 benzina, 140 cp, manuala.

Ce scrie pe clapeta mea:

MAGNETI MARELLI

11A75VW8A

00W360602

8644345

65CFM9

AH0013536.C

Ce am gasit in Vadis:

8603653-2002

*v70 fc1 ch-486953, fc2 ch-486113, xc70 ch-186579, s6 -450685

8677796 2003-2004

8677694 2005-

30711551

*v70 fc1 ch486954, fc2 ch486114, xc70 ch-186580, s60 ch - 450686

Eu nu regasesc nicaieri codurile de pe clapeta mea. Va rog sa ma ajutati si pe mine, cei mai experimentati in Vadis.

@Sandro imi cer scuze ca nu ti-am raspuns la mail, dar am incercat cu asta sa vad daca merge. Ai aici toate detaliile despre masina si clpapeta mea.

post-1478-12877874826562_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici in VIDA nu e codul tau, este 8644344 pana in 2002,clapeta pe care ai incercat-o era data jos dupa o masina care mergea sau pur si simplu o avea omul

Vezi atasament

Si e posibil aia care ai probat-o sa fie mai stricata decat a ta!

Nu stiu ce sa zic eu totusi cred ca e clapeta de vina

S60 2.4i ETM parts.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

El a zis ca mergea pe masina de pe care a dat-o jos, dar nu parea prea convins si plus ca masina pe care a fost clapeta era lovita si tabla pe care era codul, era indoita de la accident. Nu stiu daca era afectata sau nu, dar sa dau banii pe ea si sa ma duc la reprezentanta sa o resoftez si apoi sa fie clapeta defecta, iar nu-mi convine. Si pana la urma ce fac? Ce cod caut? Sau caut una de pe un motor la fel ca al meu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ionut daca ai timp poti trece luni pe la mine si iti dau clapeta mea sa faci un test, trebuie doar sa o demontezi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revin cu detalii. Dupa multe cautari, am gasit exact codul meu in Germania la 130 de euro, dar nu livra decat in Germania si ma complicam. Dar am gasit in tara, la 600 ron, cu toate taxele de transpot incluse. Am montat-o pe masina si functioneaza perfect. Initial trepida un pic la relanti, dar am mai dat-o odata jos, am curatat-o temrinic, am schimbat bujiile si gata, e ca la inceput.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now