octav84

ajutor, va rog. Ce se întâmplă?

11 posts in this topic

Am vazut mizerie pe la acele furtune. Ce-o fi oare. Motorul e 1.9 85kw

post-1857-12877874338876_thumb.jpg

post-1857-12877874345669_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este o problema clasica la 1.9 d.

Este de la egr,ai acolo o garnitura care trebuie schimbata.Si daca tot umbli,curata tot egr-ul

Share this post


Link to post
Share on other sites

dupa ce schimbi sa`mi zici si mie cum a decurs...si eu am putina mizerie si poate ma bag sa schimb si eu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

dap, si la mine este la fel si tre sa curatz egr-ul si sa schimb eventual garnitura, dar o sa

astept sa se mai incalzeasca putin sa nu imi inghetze degetele :D !

Share this post


Link to post
Share on other sites

aÅ£i rezolvat? cum a decurs? se schimbă uÅŸor garnitura?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am incercat intr-o zi sa desfac valva EGR. Am desfacut toate suruburile in care se tine am tras de ea am batut si tot nu am reusit sa o scot. Daca trag foarte tare de ea nu se poate rupe nimic pe acolo??

Share this post


Link to post
Share on other sites

am vazut si la mine aceeasi treaba pana acum nu i-am dat importanta dar o s-o desfac si eu.

in vadis scrie ca desfaci suruburile alea 3 si apoi rasucesti inainte si inapoi si in acelasi timp dai cu un spray de ulei si iese ,schimbi ,se curata bine acolo si se monteaza la loc ;) ei folosesc o cheie speciala pt a rasuci dar s-ar putea sa mearga un mox ma mare eventual cu o carpa,cauciuc ceva sa nu zgarii

Share this post


Link to post
Share on other sites

am umblat la ea si n-a iesit ca la carte :(,am desfacut suruburile s-a detasat bobina ,si a ramas inauntru partea cu doua supape am bagat surubelnita si am departat urechile ca sa pot bate si prinde, am batut, dupa ceva batai a inceput un pic sa se miste deci e foarte bine intepenita am prins cu un mox sa rasucesc si am rupt una cate una urechile in final am scoso cea mai mare mizerie am gasito in partea care vine de la intercoller acum la reinstare am un prieten cu strung ,freza si o sa-mi faca el din nou cu filet urechile deci o scot la capat ;D sper

ne auzim dupa montaj

Share this post


Link to post
Share on other sites

gata am montat-o si merge ;D recomand dupa ce o curatati si bagati la loc in galeria de admisie sa o dati cu vaselina grafitata sau siliconica ca sa iasa usor data viitoare ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now