prroga

usa spate dreapta blocata

11 posts in this topic

  Problema asta a mai fost discutata pe forum dar a ramas in coada de peste.Revin cu urmatoarea intrebare: Cum se poate face sa se deschida/inchida complet usa(folosind numai telecomanda)? Mai precis e vorba de acel buton cilindric de blocare care are o cursa de aprox 12 mm si care, pe timp de iarna, nu mai face treaba decat pe jumate?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Desfa fata de usa si unge mecanismul(care blocheaza yala nu bobina electromagnetului) cu un ulei fin sau mai simplu da cu un spray cu silicon,fa cateva manevre deschis inchis si repeta operatiunea.La mine a functionat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am avut pe timp de iarna probleme pe dreapta fata, la fel, nu se ridica butonul pana la capat.

S-a rezolvat de la sine cand a trecut gerul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Boss daca e nuami iarna problema asta cred ca nu ar mai trebui sa speli masina asa des! intra apa si ngheata!

Am patito si eu si cu usa dreapta spate si cu haionul (Dupa ce am mers o perioada de timp si sa dezghetat a functionat normal daca o lasam in parcare peste noapte ingheta la loc si nu mai mergea ) Deci fara apa prea des la minus grade!

Parerea mea! :tongue3::occasion14::beertogether::thumbsup2::smileinbox:

Daca aveti alta explicatie spunetimi si mie!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema nu este neaparat spalatul masinii, la mine problema apare chiar si sub 5-7 grade.

Cred ca e din cauza umezelii si mizeriei ce s-a adunat la sistemul de inchidere, plus ca se intareste vaselina sau ce o fii la mecanismul de inchidere.

La primavara o sa demontez tot (fata de usa, motorasul, sistemul de inchidre) o sa curat tot, o sa ung din nou (ma gandesc ca WD-40 e OK), sigur fiecare pas cu poza si o sa postez aici - sper sa reusesc.

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema nu este neaparat spalatul masinii, la mine problema apare chiar si sub 5-7 grade.

Cred ca e din cauza umezelii si mizeriei ce s-a adunat la sistemul de inchidere, plus ca se intareste vaselina sau ce o fii la mecanismul de inchidere.

La primavara o sa demontez tot (fata de usa, motorasul, sistemul de inchidre) o sa curat tot, o sa ung din nou (ma gandesc ca WD-40 e OK), sigur fiecare pas cu poza si o sa postez aici - sper sa reusesc.

Bafta!

Eu am desfacut fata de usa, am scos folia de plastic lipita cu silicon dar mai departe....mi-a fost frica sa mai umblu si.... cam atat . Am pus totul la loc cu grija si am respirat usurat...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu asa am patit prima data  ;D Mai ales ca am geamuri electrice si pe spate - alta complicatie...

Dar de data asta m-am documentat din Vadis, am si listat paginile ce imi trebuie la reparatie si sunt gata de lupta  :D

Numai sa vina primavara...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti sa pui paginile respective pe forum, sau sa mi le trimiti si mie pe PM?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu asa am patit prima data  ;D Mai ales ca am geamuri electrice si pe spate - alta complicatie...

Dar de data asta m-am documentat din Vadis, am si listat paginile ce imi trebuie la reparatie si sunt gata de lupta  :D

Numai sa vina primavara...

Astept si eu cu curiozitate sa ne povestesti cum a fost. La mine iar a inceput sa faca figuri, de cand e mai frig afara.

MA gandesc ca ai putea utiliza ulei siliconic pentru lubrefiere. Bafta!  :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now