george_s40

problema arcuri

4 posts in this topic

salut.am pus pe masina (volvo s40 din 2002) arcuri fata de renault laguna.se potrivesc perfect doar ca sunt un pic mai groase si acum masina sta ridicata de fata cam cu 5 cm fata de spate.mecanicul spune ca va incalzi arcurile la primele sfere si va cobora masina ca inainte.sa zicem ca va reusi.are vreo influenta faptul ca arcurile sunt un pic mai groase in comportamentul masinii pe viitor (ma refer la uzura bucselor,telescoapelor sau la stabilitatea masinii). Va rog sa va dati o parere

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spune-ne si noua,sau mie,ca nu inteleg: au fost mai ieftine,le-ai avut sau le-ai luat mocca? De ce nu ai pus de Volvo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atit arcul cit si amortizorul sint componente VITALE la orice masina. Ele fac legatura intre caroserie - roti, implicit si carosabil. Sint producatori de suspensii, care recomanda la schimbarea amortizorului sa schimbi si arcul. Oare de ce? Un arc de la alta masina, mai moale sau mai tare, mai lung, mai scurt poate sa-ti afecteze suspensia... si chiar viata. Chiar nu-i de joaca... Iar faza cu incalzitul primelor 3 spire, e chiar de pe marginea santului, sincer n-am mai auzit. Daca il incalzeste - il decaleste... si pe urma? Nu-i mai face niciun tratament? Hmmm, ai mare grija  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

...se potrivesc perfect doar ca sunt un pic mai groase si acum masina sta ridicata de fata cam cu 5 cm fata de spate...

se potrivesc perfect, dar trebuie modificate ca nu se potrivesc deloc... ???

de regula, daca spirele sunt mai groase, vor fi si mai tari/rigide si masina nu iti va mai oferi confortul avut. avand in vedere ca arcuri noi nu te costa mai mult de 100 euro, nu cred ca merita efortul de adaptare/modificare/improvizare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now