Sign in to follow this  
Followers 0
Guest sifak

pierdere lichird de racire - Volvo V50 2.0 D

4 posts in this topic

Buna ziua , de cateva luni am observat ca imi scade nivelul la lichiul de racire..am completat cu lichid de racire din comert concentrat si am observat ca la aprox. 2000 de km imi tot scade cate jumatate de litru , cateodata chiar sub minim.

Nu stiu care ar fi problema atat timp cat nu observ niciodata vreo scurgere evidenta sub masina , si nici nu imi trece temperatura mai mult de 90 grade indiferent de cum folosesc masina..

p.s. - daca cineva stie sau a mai avut o asemenea problema sa ma indrume si pe mine..

m-am gandit sa nu fie si de la clima sau ceva..

astept raspuns mersi mult

Share this post


Link to post
Share on other sites

O jumatate de litru nu e mult, dar totusi e o pierdere. La o asemenea pierdere in 2000 km nu vezi nimic pe sub masina, e clar. Verifica toate furtunele in zona colierelor, sa nu supureze pe undeva, mai pot fi si alte cauze dar nu cred ca e cazul sa ne gindim asa departe. Mai uita-te la dopurile de siguranta de pe bloc si de la chiulasa (dopurile alea care daca ingheata ies afara), sa nu supureze vreunul pe-acolo. Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

mersi, am fost la un service ( altul decat la reprezentanta volvo - ca aia ma uscau la bani chiar si doar pentru o verificare) , si s-au uitat aia , nu se vedea nimic ,nicaieri , mi-au zis pur si simplu sa completez cu lichid cand imi pierde si sa astept pana pierderea in timp o sa fie mai vizibila.. asta e nu am ce sa fac , mersi de raspuns bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baga ceva substanta fluorescenta in lichidul de racire, astepti sa mai piarda si dup-aia cu o lampa cu ultraviolete se poate vedea pe unde picura.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0