Guest hulk2738

volvo v50 d momentum 2005 schimbare filtru aer

10 posts in this topic

Buna seara tuturor,

Va rog ajutati-ma sa schimb filtrul de aer la vehiculul din titlu. Merg de 2 ani cu masina si cred ca e timpul sa inlocuiesc acest filtru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!In primul rand(scuze daca sunt cam indiscret)cati km ai facut cu masina in acesti ani?Revenind la subiect trebuie sa specifici si ce motor ai pe masina pt ca "d" poate sa fie 1.6,2.0 sau D5.Iar ca sa comanzi filtru iti recomand sa vb cu MC.Schimbatul filtrului nu e mare lucru,scoti capacul carcasei unde se afla filtrul,il scoti pe cel vechi,cureti/aspiri carcasa dupa care montezi filtrul nou.Indicat e sa faci acest lucru la fiecare schimb de ulei,filtru ulei,motorina si cel de polen asta insemnand cam la 15.000-20.000 km max.Toate cele bune!

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu am facut aceste schimburi de 2 ani. de asta ma gandesc ca ar fi bine sa o fac. masina e un 2.o diesel. as vrea sa pun poze dar nu stiu cum. :-[

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sfatul meu e sa faci tot schimbul cap-coada!Dupa atata timp indiferent ca nu ai facut km cu masina uleiul si-a pierdut proprietatile lubrifiante,ca sa nu mai vb de filtre care sunt imbacsite de toate cele!

Ca sa iti pui poza intri in profil setari legate de cont,scrii ce te intreaba acolo si dai browse unde scrie incarc poza personala,dar sa scrii la text modelul,anul si motorizarea!

Toate cele bune!

Share this post


Link to post
Share on other sites

hmm.pararea mea:nu ai schimbat nimic timp de 2 ani(teoretic trebuia deja 2 seturi sa fi schimbat),nu prea sti nici pe unde sunt dispuse in masina dupa 2 ani.dupa cum vad nu prea le ai nici cu calculatorul si forumu:gen search..concluzie nu te chinui tu singur.du-te cu talonul la un magazin de piese comanzi toate filtrele+ulei:5l ulei cam 200-250lei, filtru ulei 35lei,filtru aer 40lei filtru polen carbon 70lei,filtru motorina 65lei.si apoi mergi la service si ti le pun ei.la noi manopera este 50lei.total 5mil si ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acolo se pare ca e filtrul de aer (poza a 2-a). Vezi cum e prinsa carcasa, cu cleme sau suruburi. De aici...mai simplu nu se poate.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intradevar are suruburi si e simplu dar dupa cum spunea si @thor4ever e mult mai simplu sa te duci la un magazin de piese auto sa comanzi toate cele necesare si dupa la un service competent sa ti le schimbe(mare grija la amorsarea instalatiei dupa schimbarea filtrului de motorina,sa nu ti-o omoare degeaba din electromotor si altele)iar daca poti sta pe langa ei sa vezi cum se procedeaza e bine,in felul asta poti avea un minim de cunostinte despre ce si cum se face! ;)Good luck!

Share this post


Link to post
Share on other sites

bre roberto are t5.isi distruge toti neuronii incercand sa caute filtru de aer in zona unde la el este de fapt uleiul.eu zic totusi sa mergi la service.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now