Guest r3musss

O Mare Dilema!

18 posts in this topic

Salutare tuturor,

Sunt nou pe acest forum, sper sa mai revin dar in calitate de mandru posesor volvo:P. Pentru asta am nevoie de ajutorul si experienta voastra.

Problema este in felul urmator:  Vreau sa-mi cumpar o masina, iar o amica mi-a porpus ideea sa-mi vanda masina ei - un volvo s40 2004 (modelul vechi), 1.9 motorina, 106 cai (parca), 120mii km. Stiu masina din 2007 de cand a cumparat-o, era impecabila. Interiorul este demential, insa problema se afla la exterior unde a facut cunostinta cu un tir pe o autostrada din germania. Spate dreapta este lovita de la usa pana la stop, botul masinii este si el busit, dar la motor, sub capota, pare sa nu aiba nimic.

Stiu ca de un an se vaita ca nu reuseste sa stranga bani sa o faca, iar cand m-a auzit pe mine ca vreau masina a venit cu propunerea urmatoare: Sa platesc reparatia masinii, care costa in jur de 2000E si sa o treaca pe numele meu, urmand ca in urmatorii 3 ani sa-i dau inca 5000E. Ii platesc in rate, dar ma mai complic cu banca.

Voi ce parere aveti? Merita sa investesc 7000E intr-o masina care a fost avariata fata/spate?

pot sa mai am incredere in masina respectiva?

Oare consumul (tipa spune ca ar fi undeva la 6 litri la 100/km mixt) sa se modifice in urma accidentului?

Va multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna,

Parerea mea este ca e un pret putin ridicat pentru masina respectiva, dat fiind faptul ca e avariata.

Dar la pretul asta poti cumpara un alt volvo desigur, pentru ca MERITA  :thumbsup2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da stiu si asta. Dar in momentul de fata am 3000E, bani luati de la casco dupa ce am "reusit" o dauna totala la un spark. Nu mai vreau experienta asta cu masinile mici si nici cu leasing-ul. D-asta zic ca platesc reparatiile si restul de bani sa-i dau treptat.

Din ce am vazut pe net si mie mi s-a parut ridicat nitel pretul...

Mai e faza ca il stiu si pe mecanic si as garanta pt el, dar nu stiu in ce masura sa garantez pt masina:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic sa nu te incurci cu masina avariata cand poti sa iei mai ieftin una nelovita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu zic la fel, mi se pare scumpa mai ales ca este si lovita. In service s-ar putea sa apara si alte cheltuieli peste cei 2000 euro estimati.

Modelul este foarte bun, poate gasesti ceva similar, la un pret mai bun, si nelovita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, inteleg ca tu de fapt iti permiti sa repari masina dar restul de bani il vei plati in rate.

Adica repari masina cu 2000 de euro cash (plus minus in functie de cat costa reparatiile) si diferenta pana la 7000 de euro o platesti in rate amicei tale.

eu zic ca e un lucru bun ca nu te mai complici cu un credit sau cu leasingul. Voi ce parere aveti? :-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, asta e una dintre marile idei. Ca nu am 6-7 mii sa-mi iau una "dintr-o bucata". Am 3 mii si nu stiu ce sa fac cu ei. Asta e o varianta, cu volvo, a doua fiind ceva pe leasing. Si dupa cum am zis mai sus nu vreau sa mai traiesc experienta cu leasingul.

M'am gandit si la ideea ca nu stiu cine accepta sa-ti treaca o masina pe numele tau si apoi sa astepte sa-i dai banii treptat.

O sa incerc sa vb cu ea sa mai lase din pret. D'asta am si apelat la forumul asta ca sa gasesc niste argumente ok. Daca nu stiu ce poate o masina si cat valoreaza intradevar (avariata sau nu) macar sa intreb pe cineva care stie, adica pe voi posesroii de volvo ;).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina aia nu valoreaza mai mult de 4000 de euro dupa reparatie. Deci... fa cum te lasa inima.

Airbaguri sarite are? Nu poti pune o poza cu masina avariata, poate asa afli un pret aprox. al reparatiei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are airbag-ul (sau airbag-urile ca se intinde pe ambele usi) lateral dreapta este sarit. Nu, nu mi-a trecut prin cap sa fac poze cand am vazut-o, sincer.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca a fost lovit lateral, garantat n-o sa o mai indrepte nimeni cum a fost, o sa se inchida usile aiurea, etc...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aici nu mai e vb de indreptat, ci de inlocuit. Am vb cu mecanicul si in mare se inlocuieste

Share this post


Link to post
Share on other sites

Faci cum vrei, un sfat prietenesc este daca o iei sa supraveghezi indeaproape operatiunile din service. Asta ca sa nu-ti puna baietii caramizi de chit peste tabla indoita. Eu am patit-o la un mercedes, dupa 6 luni mi-a picat o tigla de chit de pe usa cu tot cu vopsea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aia nu e masina de 7000 de euro, cu tot respectul pentru Volvo :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci pana la urma urmei ziceti sa renunt la ea, nu? pacat, pt ca atunci cand m-am urcat la volan m-am simtit ca acasa:((

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti s-o iei dar doar daca stii foarte bine ce a fost afectat, cat costa reparatiile s-o aduci cat mai aproape de normal si daca nu mai are si alte bube. Ti-ai putea face si un calcul daca nu iesi mai ieftin cu un credit pe 5 ani de 5000 de euro sa zicem. Cu 5-6000 de euro iti iei un S40 decent si ingrijit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gasesti S/V40 din 2004 mult mai ieftin de 7000

Parerea mea este ca nu merita

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca nu ai ce face cu 3000 de euroi ,sponsorizeaza tu nationala de anul acesta si vei fi invitat de ONOARE-chiar daca nu o sa ai un volvo pina atunci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now