Sign in to follow this  
Followers 0
Guest motzu

HELP macara fata stanga S80 - cross posting

5 posts in this topic

Am facut un cross posting - topic-ul celalt era foarte vechi - rog moderatorul sa ma corecteze daca considera necesar

Asadar....

Va salut

Am un Volvo S80 din 2005 care tocmai ce a intrat in miezul problemei - geamul stanga fata nu mai coboara decat ajutat cu mina

Am demontat fata usii am decupat frumos etansarea de poliuretan si acum am acces la sistemul macaralei

Pare intr-adevar ca, clipsul albastru de plastic din stanga se blocheaza pe sina si in prima parte a cursei tensioneaza si arcuieste lama foarfecei care produce daune si blocheaza sistemul

Daca o ajut cu mina glisiera merge perfect pina jos si viceversa

Am incercat sa ung cu vaselina si chiar WD-40 - esec total

Acum ce-i de facut

Macaraua e prinsa in pop-nit-uri mai speciale cu cap tesit - imposibil sa o scot in regim de curte

Cum pot sa scot geamul ca sa am acces la glisierele de plastic ? Sau ce sa fac ?

Aveti cumva sfaturi sau imagini din Vadis - precum si o pereche de clipsuri albastre de vanzare ?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Se scot lamele forecei din "clipsurile albastre" si apoi geamul poate fi scos. Nu este nevoie sa scoti geamul de pe masina pentru a gresa sistemul de culisare !!! Daca lamele nu ies atunci cand tragi de ele, trebuie sa scoti sigurantele clipsurilor, sigurante care se afla in spatele clipsurilor. Odata scoase aceste lame poti scoate clipsurile afara de pe culise. Se curata bine culisele, se unge cu vaselina si apoi se introduc "clipsurile albastre" cu sigurantele bagate deja pe ele. Lamele macaralei se baga in clipsuri apasand puternic pana se armeaza - click.

Bafta !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dany

Multumesc de raspuns

La clipsul stanga am vazut ca exista o siguranta care poate fi scoasa prin glisiera cu un cleste papagal - inteleg ca daca o scot si imping in super-nit-ul macaralei va iesi din clips .

La clipsul dreapta pe unde ai avut acces ?

Merci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Daca nu ai acces la clipsul din dreapta, ridica sau coboara putin geamul pana cand ai acces si la el(prin dreapta macaralei). Nu trebuie sa impingi in nit, ci sa tragi de lama foarfecei pana iese nit-ul( de fapt e un bolt cu cap rotund) din clips. La bagat inapoi trebuie sa impingi puternic sau trebuie prins cu un cleste tip papagal si strans.

Bafta !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc

Incerc diseara dupa cre pun si poze ca sa vada toata lumea care este maniera de rezolvare

Merci Dany

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0