Midnight Caller

Saga continua... vopsirea ornamentelor de plastic de sub bare si praguri

14 posts in this topic

    Asa cum mi-am pus in cap de mai mult timp, am inceput sa vopsesc si spoilerele de sub bari pentru a da un efect de "lasare" a masinii mai jos.

    Dupa ce mi-am blestemat zilele cu plasticele de sub bara fata si de sub cea spate, si dupa ce din cauza unui diluant de proasta calitate folosit pe post de degresant, am consumat 2 tuburi de vopsea in loc de trei sferturi de tub, pot spune ca sunt oarecum multumit de rezultat. Azi m-am apucat si de pragurile de sub usi, procedura este aceeasi pentru toate ornamentele din plastic asa ca voi pune poze doar pentru ce-am facut la praguri.

    M-am dus in Vitan in targ pentru a face rost de vopsea. Acolo am gasit o tanti tare draguta care a fost amabila si mi-a facut vopseaua exact dupa codul de culoare pe care i l-am dat.

    Am cumparat tot de acolo si niste PlastoFix si niste degresant calumea, si smirghel de granulatie 600.

    Procedura pe care am aplicat-o eu pentru vopsire este urmatoarea (si dupa mine chiar a iesit bine):

    1). Se spala ornamentul de plastic cu o carpa inmuiata in degresant (fara apa si sapun ca nu mai prinde plastofixul)

    2). Se smirgheluieste cu smirghel de 600 suprafata pana la uniformizarea plasticului (la mine din gri a devenit un alb laptos)

[attach=1]

    3). Se curata bine de tot cu alta carpa inmuiata in degresant pana cand carpa ramane curata.

[attach=2]

    4). Se da un strat subtire de PlastoFix (o singura trecere) - suprafata "udata" de PlastoFix capata un luciu de oglinda pana la uscarea acestuia, cand revine la culoarea de dupa smirgheluire.

[attach=3]

    5). Se izoleaza zonele ce nu trebuiesc vopsite. Eu am folosit pentru un prag un ziar cu Monica Columbeanu si pe cealalta parte unul cu Becali ;D

[attach=4]

    5). Se da un strat subtire de vopsea (2 treceri) si se lasa sa se usuce 15 minute

[attach=5]

    6). Se da al doilea strat de vopsea (inca 2 treceri sau pana la acoperire completa)

[attach=6]

    Job's done !

post-7-12877844874544_thumb.jpg

post-7-12877844875194_thumb.jpg

post-7-12877844875849_thumb.jpg

post-7-12877844876496_thumb.jpg

post-7-12877844877258_thumb.jpg

post-7-12877844878259_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

indura-te si da-i si un strat de lac si gata treaba  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

I've kind of like it cum a facut-o tata Volvo... Cu alea de plastic... Imi da senzatia de robustete... Si se vad mai greu loviturle curente si viitoare... Ca nu cred ca vor rezista impecabile mult timp...

Anyway, bravo tie. Esti perseverent :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

indura-te si da-i si un strat de lac si gata treaba  ;)

Ma gandeam si la asta, dar tanti vanzatoarea mi-a zis ca vopseaua contine si lac in ea :) Si ca sa-i dau un strat de lac, acum, dupa 2 saptamani, nu ar trebui sa o degresez iar ? Si daca o degresez, nu se ia o parte din vopsea pe carpa ?! Asta chiar nu mai stiu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma gandeam si la asta, dar tanti vanzatoarea mi-a zis ca vopseaua contine si lac in ea :) Si ca sa-i dau un strat de lac, acum, dupa 2 saptamani, nu ar trebui sa o degresez iar ? Si daca o degresez, nu se ia o parte din vopsea pe carpa ?! Asta chiar nu mai stiu :)

ba da ... dai cu degresant ... vezi daca au aparut zgarituri, dai cu smirghel, dai cu degresant atunci iar, dai cu vopsea, 1 strat 2, depinde si cum s-a uscat dai cu lac, cat mai multe straturi de lac cu atat mai bine (2 straturi minim) ...

si baga si tu o poza fara ziar ... ;D;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la final pune folie protectiva, din cea transparenta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si pe aia de unde mama mea o mai procur ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze pt. raspunsul intarziat...

http://www.expertdetailing.ro/

http://www.caglass.ro/index.html

http://www.solarguardsystems.ro/

http://www.inno3d.ro/foliideprotectie/

(Experienta proprie am cu expert detailing. Sunt destul de scumpi dar au lucruri de calitate.)

...si mai poti cauta, sunt foarte multi care pun folii de protectie transparente pe vopsea in Bucuresti... Tie iti trebuie decat produsul, ca banuiesc ca le vei monta singur ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gataaaa !!! Azi dupa ce am dat ultima mana de vopea pe celelalte ornamente, m-am hotarat sa le montez... Acu' sa speram ca scapam de ploaie inca cateva zile ca sa apuce sa se usuce complet.

Enjoy !!! Sper sa va placa ce a iesit. O sa se vada si mai frumos dupa ce spal masina, dar nu mai aveam rabdare ;D

[attach=1]

[attach=2]

[attach=3]

[attach=4]

[attach=5]

post-7-12877844884765_thumb.jpg

post-7-12877844885469_thumb.jpg

post-7-12877844886074_thumb.jpg

post-7-12877844886599_thumb.jpg

post-7-12877844887036_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

hai ca a iesit frumos. cand am zis de lac  ma gandeam ca poti sa degresezi cel mai simplu cu sol de spalat geamurile, nu cu diluant  ;) dar merge si asa  :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

...mai ai putin si o faci BMW...imi placea mai mult originalul.spor la treaba

Share this post


Link to post
Share on other sites

...mai ai putin si o faci BMW...imi placea mai mult originalul.spor la treaba

ti se pare tie ca i-a facut conversie la tractiune spate ?  ??? a vopsit niste plastice in culoarea masinii si i-a pus faruri ORIGINALE dar pe negru. nu vad nimic extrem in asta doar niste imbunatatiri cat se poate de simple dar binevenite

Share this post


Link to post
Share on other sites

incearca  sa dai cu  spray si  pe  geanul din spate  dreapta  ;D. doar ai experianta. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now