Sign in to follow this  
Followers 0
DAnyEL

probleme cu stergatorul spate si inchiderea la o usa

12 posts in this topic

in legatura cu stergatorul de pe spate....in iarna asta am observat ca stergatorulmergea foarte incer si uneori se bloca asa ca l-am desfacut pt ca am crezut ca sa desfacut de pe ax si dupa ce l-am fixat a mai mers putin si dupa care a facut aceeasi fugura si apoi nu a mai mers deloc iar dupa ce s-a incalzit vremea a inceput sa functioneze si acum merge perfect. dece? ca nu cred ca ar lucra pe presiune de ulei ca sa nu nu mai mearga cum tre cand e frig.

si in legatura cu usa stanga spate nu mi se deschide la cheie doar daca insist si apas de vreo 2-3 ori si tot asa iarna nu se deschidea nici cea din dreapta spate doar daca apasam de vreo 10 ori si asta si daca apasam din interiorul masini de la butoane. acum cea din dreapta se deblocheaza perfect dar cea din stanga inca nu....am mai patit tot asa si iernile trecute......sunt cumva pe presiune de ulei ?

multumesc anticipat pt raspunsuri

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema stergatorului vezi ca s-a mai discutat pe aici cat si cea despre blocarea/deblocarea usilor.Nu sunt hidraulice nici una nici alta.Incearca sa desfaci fetele usilor si vezi ce se intmpla acolo.Cat despre stergator uita-te la singurante sa nu fie probleme de pe acolo,la cele din bord da si la cele de la motor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu WD40 rezolvi toate problemele. Si eu am avut probleme cu usile, nu se deschideau pana in capat, trebuia sa apas pe butonul de le telecomanda de 3-4 ori ca sa urce pana sus. In fata am desfacut fata de usa si am dat cu WD pe tot mecanismul incuietorii, pe tija care merge jos de la buton si acuma merge perfect. La usa din spate am avut un cauciu rotund pe langa broasca, am dat jos cauciucul si pe acolo am bagat WD.

Share this post


Link to post
Share on other sites

wd40 e un spray sau ceva de genu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da este un spray, il gasesti la orica magazin mare.

post-3929-12877875880255_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da e un tub care pulverizeaza sub forma de spray.E pentru ungere,degresare,protectie ce mai all in one ;D

Incearca-l!Se gaseste pe la supermarketuri la raioanele de accesorii masini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

multsumesc tare mult.......chiar am nevoie ca am observat ca si la usa din fata mai face figuri......orcum pana la urma o sa ma uit la tote usile si o sa le ung sa fiu sigur ca nu o sa mai am probleme prea curand

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt dezamagit, nu de wd 40 ci de faptul ca am dat un sfert de tub pe sistemul de la usa, insa nu s-a rezolvat problema; se inchide/deschide cateodata bine, alteori nu.

Am desfacut fata de usa, si am dat cu spray pe tot sistemul. Nu am vazut cum arata sistemul, asa ca am dat orbeste, dar am pus mana si am incercat sa ung si zonele protejate de cauciuc.Undeva in modulul de jos se pare ca sunt probleme , eu acolo am sesizat o "greutate" in functionare; am inteles ca sunt 2 motorase(asa e?), si acolo ar fi problema. La mine sunt probleme iarna, doar la telecomanda, cu cheia merge bine.Astept sa se incalzeasca sa desfac modulul de pe usa, sa vedem ce are.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Am rugamintea de a incerca sa-ti limitezi limbajul de messenger pe acest forum si, de preferinta, sa incerci in a folosi semnele de punctuatie acolo unde este necesar (punctul, virgula, etc.). Daca tu intelegi ceea ce ai scris pentru ca ai si gandit-o, pentru noi este mai dificil sa lecturam, sa intelegem si apoi sa raspundem."Ai scris pe "consum exagerat"si ar fi bine sa citesti mai atent si celelalte postari din topic!Citatul nu-mi apartine si sper sa nu te superi ca te atentionez-o fac doar ptr a-ti atrage atentia ca acest forum are alt nivel!Poate nu sunt cel mai in masura sa o fac dar avand in vedere ca suntem "vecini" mi-am permis(doar de data asta).

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK.multumesc, nu mi-am dat seama .si nu am dece sa ma supar atata timp cat imi prinde bine. multumesc inca odata

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt dezamagit, nu de wd 40 ci de faptul ca am dat un sfert de tub pe sistemul de la usa, insa nu s-a rezolvat problema; se inchide/deschide cateodata bine, alteori nu.

Am desfacut fata de usa, si am dat cu spray pe tot sistemul. Nu am vazut cum arata sistemul, asa ca am dat orbeste, dar am pus mana si am incercat sa ung si zonele protejate de cauciuc.Undeva in modulul de jos se pare ca sunt probleme , eu acolo am sesizat o "greutate" in functionare; am inteles ca sunt 2 motorase(asa e?), si acolo ar fi problema. La mine sunt probleme iarna, doar la telecomanda, cu cheia merge bine.Astept sa se incalzeasca sa desfac modulul de pe usa, sa vedem ce are.

si eu am aceliasi probleme ca si tine si acum cad a fost valul asta scurt de frig a inceput sa faca probleme si usa din fata.Cu cheia nu am incerca. Trebuie sa desfac si eu cat de curand usa si sa incerc sa le ung sau sa dau cu spray si va spun dupa aceea ce am rezolvat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0