Sign in to follow this  
Followers 0
betty

Acte vanzare masina

4 posts in this topic

Salut,

Am vandut o masina si nu stiu exact care e procedura de radiere. Am facut doar contractul de vanzare-cumparare si am inteles ca trebuie s-o radiez de la circa financiara, dar nu trebuie s-o radiez de la politie. E adevarat ca noul proprietar poate sa circule cu numerele mele timp de o luna si ca nu se mai dau numere rosii?

Masina e inmatriculata pe Braila, in conditiile astea noul proprietar poate sa predea numerele de Braila la Bucuresti?

Cei care ati vandut de curand o masina, spuneti-mi va rog ce acte imi trebuie si ce pasi trebuie sa urmez pt ca n-am gasit nimic concret pe internet. Luni vreau sa merg la Braila s-o radiez si mi-ar fi cam incomod sa ajung acolo si sa-mi zica vreun functionar sa n-am toate actele :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa ce ai facut contractul de vanzare-cumparare te duci la financiar si o radiezi fiscal,daca ai datorii trebuie neaparat sa le platesti.Da numere rosii nu se mai dau in cazul asta si individul/individa care a cumparat-o poate sa circule o luna cu nr tale.iti trebuie buletinul titularului/adica tu daca e a ta si cartea masinii daca nu ma insel,cu astea te duci la financiar(in centrul vechi al orasului)si se rezolva rapid!

Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un coleg a cumparat o masina acum 2 zile si am mers cu el peste tot . Intai trebuie mers la circa financiara de unde apartine vanzatorul pt certificat fiscal . Dupa aceea se fac actele de vanzare cumparare si se completeaza fisa de inmatriculare . La circa financiara de unde apartine vanzatorul se completeaza un formular pt scoatere din evidenta ( de catre vanzator ) si se obtine o viza pe fisa de inmatriculare . Se scrie de catre vanzator pe talon (exista o rubrica speciala undeva pe spate ) instrainat lui (numele cumparatorului ) si data . Dupa ce a luat banii vanzatorul nu mai are nici o treaba . Cumparatorul trebuie sa o inmatriculeze in 30 zile sau primeste amenda . Cumparatorul trebuie sa se programeze la RAR pt identificare . Costa 90-100 ron si se poate face programare telefonic . Daca revizia nu mai este valabila trebuie facuta si revizia dar mai bine sa o faca in alta parte inainte de vanzare pt ca la RAR e mai greu de trecut . Dupa aceea merge la circa financiara de unde apartine cumparatorul , completeaza un formular si se ia in evidenta vehiculul . Cu toate aceste acte se merce la biroul de inmatriculari si gata in 2 ore a rezolvat si cu actele si cu numerele . Daca vanzatorul are numere preferentiale prebuie demontate de pe masina si dus cu ele la biroul inmatriculari . Acum 2 zile functionarul de la inmatriculari i-a dat vanzatorului numerele sa le tina acasa dar alta data au spus ca trebuie sa stea la ei .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Betty spune ca a facut deja contractul,acum tot ce are de facut e de dus la financiar si sa o scoata din evidenta,aici se termina treaba ei cu acea masina.o radiaza fiscal,o scoate din evidenta si cumparatorului ii da certificatul de radiere fiscala,ce urmeaza il priveste pe cumparator!Nu dureaza mult si se fac toate in acelasi loc;cereri,plata amenzilor/datoriilor si ce mai trebuie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0