balanelalexandru

tremurat volvo s60

23 posts in this topic

masina incepe sa tremure incepand cu 80-90km/h.am verificat+echilibrat jantele cu cauciucurile de 3ori pana acum.am schimbat discurile pe fata,spate +placute fata spate.mentionez ca masina trepideaza atat in viteza cat si scoasa din viteza deci problema cum ca ar putea fi o planetara o exclud.jantele si cauciucurile le exclud.jocuri la sistemul de rulare nu sunt.nu stiu ce sa i mai fac.am ceva probleme la un tampon la motor,dar erau si inainte de a incepe trepidatul.as mai dori un sfat.va multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tremura si atunci cand stai pe loc / doar la o anumita viteza?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu auzi bre ca incepe la 80-90km/h ;D

Poate fii si de la un rulment sau cum zici tu de la planetara .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Abia acuma am vazut.O urci sus si invarte de fiecare roata.Asa poate ti dai seama ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

am invartit de roti de m a luat dracul.un rulment tocmai am schimbat acum vreo luna si numai e nici unul rau.m am gandit si eu cu planetara dar face si cand e scoasa din viteza,deci se anuleaza planetara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sefu, planetara se invarte o data cu roata, planetara de Volvo are un rulment, acel rulment este prins de blocul motor, daca acel rulment e dus huruie si vibreaza si face ca toate alea .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@bogan asta nu stiam.am sa verific cat de repede.dar nu am huruit.dar poate atunci cand a fost schimbat rulmentul de la roata a fost deranjat si rulmentul de pe bloc.ca oricum planetara din fuzeta a fost scoasa.totusi te mai intreb ceva:nu ar fi trebuit sa apara vibratia imediat dupa ce am schimbata rulmentul ala??asta in ideea ca am deranjat rulmentul de pe bloc.nu stiu, dar am sa ma uit si acolo.mc pt idee.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Planetara cu rulment e cea lunga(partea pasager), tu pe ce parte ai umblat ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea e ca tot de la jante apare acea trepidatie....posibil ca jantele sa fie descentrate de la gropi si sa fuleze pe orizontala sau verticala si atunci masina vibreaza ca naiba....asta o poti verifica la un centru unde se si echilibreaza roti....se pune roata pe aparat si se uita baiatul de acolo daca nu cumva bate janta pe orizontala sau pe verticala.Posibil sa fie descentrat rau si cauciucul, de la atatea gropi.Mai verifica odata rotile

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca sunt echilibrate este logic ca nu sunt strambe sau cauciucul deformat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai verifica si suportii de la motor.poate ca intimp sa agravat mai rau acel tampon.si la cauciucuri verifica calea de rulare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut iti pot spune sigur ca sunt jantele sau cel putin una .eu am patit la fel am echilibrat toate rotile si vibra de o lua toti draci am schimbat cauciucurile pe spate si tot vibra.apoi un mecanic imi zice ca vrea sa verifice jentile .una era descentrata si trebuie sa o repar costa 150 euro .si trebuie sa o trimita in portugalia.am schimbat jentile de pe fata pe spate si totul perfect foarte putin vibreaza.eram disperat vream sa schim bratele si toate bucsile dar ma costa toata gluma 1600euro.salut

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut iti pot spune sigur ca sunt jantele sau cel putin una .eu am patit la fel am echilibrat toate rotile si vibra de o lua toti draci am schimbat cauciucurile pe spate si tot vibra.apoi un mecanic imi zice ca vrea sa verifice jentile .una era descentrata si trebuie sa o repar costa 150 euro .si trebuie sa o trimita in portugalia.am schimbat jentile de pe fata pe spate si totul perfect foarte putin vibreaza.eram disperat vream sa schim bratele si toate bucsile dar ma costa toata gluma 1600euro.salut

 

;)

bravo

toti se refera la echilibrat ,dar la trenu de rulaj se gindeste cineva (cocoasa pe coama) masina de echilibrat nu o vede daca nu e printre ultimile  ! si la gaurile noasrte e ceva normal  ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am patit o chestie similara! Era din cauza materialului ce umple o fisura in pneu , in cazul in care rezolvi o pna , cu spray . fiind in exces in interiorul pneului genera o dezechilibrare continua in timpul rulajului. In cazul in care ai folosit spray , trebuie sa dai jos pneul si sa elimini excesul de cauciuc depus pe interior!

Share this post


Link to post
Share on other sites

AM SI  SI  EU  UN VOLVO  S60  DIN 2003  AM O  PROBLEMA  TREPIDEAZA  INTRE 100  SI  120  .KM/H  TREPIDEAZA NUMAI  ATUNCI  CAND O  ACCELEREZ    DACA  O  LAS PE LIBER  SAU  IN  VITEZA    LA  ACEIASI  VITEZA NU  TREPIDEAZA  MA POATE AJUTA  CINEVA CU UN SFAT    CEVA.......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mai ÈšIPA la noi, verifica È™uruburile de la planetare È™i rotile să fie strânse .

Jantele sunt originale Volvo ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

da sunt originale  jantele de volvo...o  sa merg  maine la  un srvice  sa  verifice suruburile  la  planatare...

ne auzim....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca nu e de joaca cu È™uruburile de la roti, eu era să pierd o roata de la V70 :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

bucsele la brat le-ai verificat ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu pe cine întrebi mai Aline? Daca ma întrebi pe mine iÈ›i spun ca le-am schimbat la V70 iar la XC70 nu este nevoie încă ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu am m-ai dar raspunsul la intrebarea mea.era un capat de bara.pe elevator nu dadea nici un joc.am tras masina pe canal si am virat stanga dreapta pana mecanicul a observat un mic hop in nuca virgula capatului de bara.era atat de mic incat am considerat ca nu ar putea fi de acolo+faptul ca hopul era aproape insesizabil.dar eram disperat si nu mai stiam ce sa-i fac si mi-am zis sa risc.l-am schimbat si am scapat de probleme.culmea ca in mana era teapan.tehnologia asta...:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

exact  asa  am patit  si  eu  trepida  intre  100  si  120  am schimbat  planetara  lunga  dreapta pasager  era de la  rulmentul  de la mijlocul  planetarei  are un rulment  merge bine acum..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now