Guest vrg2

Hotiiiiiii....of...

14 posts in this topic

  Salutare

  Nu am mai scris de mult...insa cand o patesti chiar tu...

  Strada Ghica Tei....am uitat suportul de GPS si am patit-o.. cum  au patit-o multi altii..

  Astazi la Bila Barbu Vacarescu am vazut un S80 cu GPS-ul pe parbriz... Atentie  deci sa nu o mai patiti si voi..

  Sa auzim numai de bine...

post-0-12877876189327_thumb.jpg

post-0-12877876194536_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasol... Din proprie experienta vorbesc.

Ai folie pe geam?

Share this post


Link to post
Share on other sites

De fabrica, de fapt toate Volvo care sunt facute pt zona rece (mai putin Italia, Spania, Franta) au geamuri "termopan" adica 2 foi de geam cu folie la mijloc, folie destul de groasa, se observa cand dai geamul jos si te uiti la cantul geamului .

La XC70 care e de italia nu am asa dar la V70 care a fost adus din Germania este asa .

Share this post


Link to post
Share on other sites

SI  cum imi pot da seama atunci cand cumpar o masina daca are "termopan" de asta / nu? Aici ma refer s/v40 , S/v 50 S60 /80 ? ???

Doar din actele de provenienta?

Daca de exemplu masina a fost aduca acu 2 ani din Franta si inscrisa in Germania..ala imi da acte de Germania..deci are vreo serie ceva / scrie pe undeva  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bre am spus mai sus, cum te uiti pe cantul geamului o sa vezi sticla, plastic, sticla.

Pastrand proportiile cam asa arata http://www.kkglass.com.au/images/Laminated.jpg

De fapt e geam laminat dar are si proprietati termo, de aia spun ca depinde de piata pt care a fost facuta masina .

Share this post


Link to post
Share on other sites

De fapt este o optiune, cel putin pentru romania.La s60 am avut la s40 nu am.Iti dai seama foarte usor daca cobori geamul.Cel cu folie pare facut din doua bucati de geam cu folie in mijloc.Mai rau e ca au dat si in stalp si l-au indoit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Este o structura sandvis din punct de vedere vizual.    Cand am comandat masina am optat pt geam antiefractie -pictograma sub sigla Volvo cu un ciocanel (vezi foto)-

cu gandul la siguranta in primul rand a sotiei ( citisem despre furturi de genti la stop ). Cand am vazut ca este nevoie sa schimb geamul, chederul acestuia + ornamentul din tabla folosit ca reazam pt a indeparta geamul,  mi-am pus intrebarea (uitand de rationamentul anterior ) daca nu era mai bine sa am geamuri normale. Hotul ar fi patruns de la prima incercare, ar fi spart doar geamul, ar fi luat doar ce ar fi gasit in masina si si-ar fi vazut de drum... Ceea ce ar fi insemnat paguba mai mica. Plus ca banuiesc ca daca nu s-ar fi plictisit ori daca nu s-ar fi speriat ar fi reusit intr-un final. Am apreciat totusi ca am putut circula pt ca geamul nu a cazut.

    Cel mai mult ma deranjeaza ca s-a intamplat intr-o zona linistita. Pt un fleac. Ma ingrijoreaza cresterea fenomenului. In ritmul asta o sa ajungem sa locuim in case inconjurate de gratii si o sa ne uitam chioras unii la altii inainte de a ne exprima intentiile.

post-0-12877876394129_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu stau in zona tei. Ieri am  vorbit cu sectoristul si a zis (neoficial) ca in doi ani......  ei se impusca singuri..... nu o sa mai faca fata.

Ei ii prind justitia le da drumul....... pe diverse motive sau taraganeaza totul pana se pierde tot sau se plictisesc victimele si isi retrag plangerea.....

Trist dar adevarat.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sectoristul vede din punctul lui de vedere....poate ca pe ansamblu problema este .... ca traim intr-o societate din ce in ce mai disperata..., si care in consecinta devine mai needucata si mai salbatica... fenomenul este exponential.

De astazi o sa intru cu VRG in loc de VRG2.

Si eu stau pe Tei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca n-ar fi rau sa revin cu informatii.

Pe 06 Martie a avut loc incidentul. Cei de la politie mi-au spus ca voi avea dovada in doua saptamani. Am reusit sa o ridic pe 26 Martie. Mai incercasem si cu o saptamana in urma insa nu am reusit sa obtin semnatura comandantului. ( am incercat sa obtin informatii si prin telefon si am nimerit pe cineva care mi-a spus ca el este ofiter de ancheta si ca daca vreau informatii tr sa ma deplasez la politie ... a inchis telefonul inainte sa apuc sa mai deschid gura )

Nota de constatare a fost semnata pe loc imediat ce am avut Dovada de la politie.

La reprezentanta am fost programat pe 01.04. Masina a fost gata intr-o ora. Au lucrat bine. A trebuit sa mai astept inca doua ore pentru a semna o cerere de despagubire catre Allianz ( chiar nu am priceput de ce ).

In rest a fost OK.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Info: cand am reinoit polita Casco....au spus ca datorita faptului ca am avut un incident nu mai beneficiez de bonus si prima creste. A fost ca si cand am avut un accindent. Am platit franciza 370...iar prima a crescut cu aproximativ 180. Mai bine o reparam din banii mei.

Sa auzim de bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuia sa reinnoiesti la alta firma, Alianz sunt foarte scumpi pt pers fizice (poate ai pe firma totusi), eu asa am facut si pana la urma am renuntat de tot la Casco pt ca la cat este de platit pe an la mine (XC70- 2000E/an) repar pe banii mei tot botul si chiar am avut accident si doar am spart grila fata iar toata fata este sub 2000E la accidente usoare iar daca este sa se intample unul grav nu mai conteaza, deja e ghinion laugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa a inceput si la mine povestea! Prima data am gasit 3 lovituri in geamul dreapta spate si la 2 saptamani, mi le-a luat cu ranga la rand :))). Si la 3 zile dupa ce am schimbat parbrizul, l-am gasit iar crapat :D. Inca nu mi-am dat seama pe cine am suparat in halul asta, dar... ai grija, ca poate ai suparat si tu pe careva :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa a inceput si la mine povestea! Prima data am gasit 3 lovituri in geamul dreapta spate si la 2 saptamani, mi le-a luat cu ranga la rand :))). Si la 3 zile dupa ce am schimbat parbrizul, l-am gasit iar crapat :D. Inca nu mi-am dat seama pe cine am suparat in halul asta, dar... ai grija, ca poate ai suparat si tu pe careva :D

Hm..sper ca nu...Curat ghinion oricum...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now