volvo

PIERDERI DE MOTORINA LA MOTOR

9 posts in this topic

SALUTARE!!!

zilele trecute am facut vreo cateva reprize la 4000-4500 de turatii la volvo meu diesel de 163 CP, dupa care am tinut-o cativa km la 160-180 km/h.

Am observat ca miroase putin in masina a motorina. Cand am ajuns la destinatie, m-am uitat sub capota si eraimproscat cu putina motorina in partea dreapta a motorului, acolo unde e conducta de la inalta presiune, langa filtru de aer si compartimentul de singurante.

Am crezut ca nu e bine stransa conducata de inalta presiune. Mentionez ca acum 2-3 sapt. am facut schimbul de filtre si ulei au desfacut conducta respectiva pentru a amorsa pompa de motorina care prinsese aer la scimbarea filtrului de combulstibil.

Azi am fost in service sa verific daca sunt bine stranse conductele, si erau stranse.

Deci ce se intampla? Sunt putin ingrijorat...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cumva sunt coliere de unica folosinta si tu le-ai refolosit ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai conductele care intra in motor (in blocul motor) nu-s de metal si cu piulita?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu de ce a trebuit sa umbli pe acolo ca oricum ai o pompa electrica in rezervor si nu era nevoie sa umbli pe acolo  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Vadis spune ca trebuie doar pus contactul pe pozitia II si lasat 80 de secunde  si mai spune ca rezervorul NU trebuie sa contina mai mult de 3/4 motorina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sub conducta metalica de la pompa de presiune, mai e un furtunas negru. E tot de combustibil? cred ca pe acolo sunt pierderi. Ce ziceti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti pune o poza? face cat 1000 de cuvinte .

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai rezolvat problema ? e usor de depistat .. ia-le la rand ,stergele cu o carpa bine bine si apoi pune pe cineva sa accelereze si tu cauta buba

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now