adi_28

Ornamente caroserie

17 posts in this topic

Buna

Am o problema cu ornamentele de la masina, acelea care incep de la capota motor, urca in sus pe langa parbriz, traverseaza de-a lungul masinii si coboara jos pe langa luneta; mie mi s-a oxidat ornamentul, in partea de jos, kiar langa coltul parbrizului, s-a oxidat destul de tare, da impresia ca e rugina, practic a inflorit toata vopseaua de acolo....l-am dus la vopsit, dar spuneau ca e facut din ceva aluminiu, care apoi e invelit in ceva plastic care e vopsit la randul lui.Au dat cu freza sa il curete si din spusele lor s-a cojit si plasticul respectiv pe zona aceea.Zona respectiva oxidata este destul de mare...vreo 4 - 5 cm lungime.....acum trebuie chituit, matuit, vopsit........o munca foarte foarte migaloasa, dar care nu se stie ce efect va avea, nu se stie cum va iesi la final.

Voi stiti cumva care ar fi cea mai buna solutie de a-l reconditiona pe acesta?

As fi interesat sa imi cumpar altul, dar e tare scump....nu stiti voi o solutie sau nu aveti careva de vanzare un ornament de ala? S-a mai confruntat careva cu aceasta problema?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca sa le colantezi !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum se dau jos ornamentele astea? Vreau sa le dau jos sa le revopsesc ca s-au cojit si la mine. Se pare ca e "boala" generala :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am tras de ele...dar mi-era frica sa nu rup vreo clema ceva...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am tras de ele...dar mi-era frica sa nu rup vreo clema ceva...

Salut,

Se trage dinspre parbriz/cupola/luneta - spre exteriorul masinii. Eu le-am desfacut de vreo doua ori si nu am "reusit" sa rup niciuna. Cred ca este si in vadis metoda de demontare a acestor ornamente.

Bafta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu le-am vopsit la V70 și după un timp iarăși s-au cojit, dar oricum arata ceva mai bine, eu am folosit negru mat de la Sinto .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi lea-a facut cineva....le-a matuit si le-a curatat acolo unde a "inflorit" vopseaua, dar dupa un timp a inceput sa se exfolieze lacul in alt loc, lacul pe care l-a dat el.....un vopsitor de rahat, care se pretinde a fi unul dintre cei mai buni din Baia Mare.....in fine....lucru de rahat.Dar nu a mai oxidat ornamentul. Arata bine, doar ca a inceput sa se exfolieze lacul dintr-o portiune.....Acuma eu as vrea sa iau jos ornamentele, sa le matuiesc bine bine, sa le degresez si apoi sa le vopsesc cu spray negru mat, de la Sinto.Oare vor arata bine?E durabil daca le vopsesc cu spray?Nu va merge jos vopseaua cand voi spala masina la danf? Ar fi indicat ca dupa vopsit, sa ii dau si un strat de lac, sa fie mai durabil?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea e sa gasesti pe cineva sa ti le vopseasca bine si sa aplice si lac. Sprayul cam zboara...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma am rezolvat problema.Am colantat ornamentele. A iesit treaba foarte buna.

Le-am luat jos de pe masina, le-am matuit bine de tot, pana am adus la nivel si scursurile si toate defectele ce mai era pe ele, le-am degresat cu o carpa cu diluant si apoi le-am colantat....a fost o treaba destul de migaloasa, care m-a tinut cateva ore (demontat ornamente, matuit, degresat, colantat, montat la loc). Pentru colantat, am cumparat colant negru, pentru exterior.Am cumparat colantul care a fost cel mai bun calitativ si cel mai scump de la Oracal.A iesit super bine, sunt foarte multumit, sper acuma sa ma tina, sa nu am probleme iarna cu el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu le-am vopsit. Mica problema este ca nu s-a putut da chederul acela mic jos si s-a vopsit si el. Sper sa tina...daca nu ma bag si eu la colantat :excl:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am tras colantul si peste acel cheder mic.Am tras colant pe ornamente chiar pana sub ele, pana unde s-a putut, nu am colantat doar fata vizibila (de deasupra) a lor, astfel neexistand riscul de a incepe a se coji de la dunga sau colturi. Eu le-am colantat negru mat....arata foarte bine, mult mai bine decat cum erau inainte negru lucios, parerea mea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai cumva o poza cu ornamentele desfacute? Eu nu am putut sa le vad...masina mea fiind in service la facut. (mi-a lovit cineva usa dreapta spate...etc). Prietenul meu care imi face masina mi-a zis ca nu poate da jos chederele... :blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate nu am facut poze cu ornamentele desfacute.Adevarul e ca am rupt vreo 2 cleme cand am desfacut ornamentele.....tre sa le ridici dinspre exterior (dinspre tine) spre plafon, adica sa bagi mana sub ele dinspre tine si le ridici in sus....nu stiu cum sa iti explic mai bine, dar cred ca o sa ti se rupa si tie ceva cleme.Sunt din plastic si e destul de greu sa le scoti afara fara sa rupi nici o clema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prietenul meu nu m-a informat ca ar fi rupt vreo clema... Sper sa nu fi rupt nimic. Urasc sistemele astea din ziua de azi de prindere. Tot surubul este SFANT<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si daca se rup 1 - 2 cleme, nu cred ca sunt scumpe, si le schimbi.si eu ar trebui sa imi cumpar 2sau 3 cleme de alea, ca nu le-am schimbat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ornamentele au iesit de nota 9. La matuire pe ici pe colo au iesit mici "ciuciuleti" de la plastic. Sunt cam pretentioase ornamentele astea. Am inteles ca ele sunt doar lacuite si "vopseaua" care pare ca se vede sunt de fapt chiar ele. :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now