Sign in to follow this  
Followers 0
miluhuh

cauciucuri de vara volvo xc 90

6 posts in this topic

Salutari!Am achizitionat recent un Volvo XC 90 cu cauciucuri de iarna 255/55R 18 .Nu stiu ce cauciucuri de vara sa folosesc pentru ca in cartea masinii se recomanda 235/65 R 17.Nu stiu daca vor fi probleme cu cei de la RAR.As dori sa pastrez jentile existente care sunt de 18 toli.Va multumesc Milu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai este corecta dimensiunea pe 18" .

Share this post


Link to post
Share on other sites

din pacate ieu nu am 18" da iti dau masurile care ar trebui sa le ai ieu in certificat am asa :225/70 R16 79H  - 235/65 R17 97H (astea le am de iarna si multumit de Nokian XL) sau 245/50 R19 105W astia singura problema e ca le fabrica decit yokohama la un pret destul de maricel in rest bani sii fac toti

PS : pentru masurile care nu le ai cere la volvo RO sati dea masurile cu tot cu omologare  ;) si raru nu are ce sa faca decit sa ti le dea  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi am montat cauciucuri de vara 255/55/18 yokohama arata super pe masina inca nu stiu cum se comporta la drum si viteza,o sa incerc sa obtin omologare de la RAR daca este nevoie pentru ca in talonul masinii nu mai apare dimensiunea cauciucurilor.Nu stiu daca nu sunt mai grele decat cele recomandate si sa afecteze suspensia

va multumesc pentru sfaturi si va doresc un Paste fericit.

Milu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa e, in noile taloane nu mai este specificata dimensiunea anvelopelor.

Deci singurele griji la alegerea unor jante+anvelope ramane compatibilitatea fizica cu masina si pastrarea - pe cat posibil - a diametrului rotii (comparativ cu ce recomanda constructorul), asfel incat performantele dinamice si acuratetea indicatoarelor de viteza si km parcursi sa fie ok.

Dar si aici se poate lucra, pentru ca o vizita la reprezentanta si o mica reprogramare iti poate permite folosirea unor roti cu alt diametru decat standard.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Milu aia e dimensiunea la XC90, nu ai ce sa omologhezi, poti doar sa-i rogi pe cei de la RAR sa treaca in carte toate dimensiunile date de producator .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0