sfc

Problema suspensie fata

6 posts in this topic

Am o problema pe stanga fata.Am schimbat rulmentul de sarcina si talerul de pe arc, care avea uzura, mai exact gaura pe unde intra tija amortizorului era frecata de axul acestuia si era ovalizata  . Asta acum vreo 5000 km.A inceput sa faca urat din nou, si am luat rulmentul de sarcina sa-l schimb. Surpriza .Talerul era din nou uzat, la fel ca anteriorul.Sa fie de vina flansa amortizor? sau axul amortizorului sa fie stramb. Parca , dupa ce am montat la loc sistemul arc- amortizor,axul  nu era chiar in centrul talerului .Dar nu sunt sigur, deoarece am montat inapoi talerul vechi, si ovalizarea ma poate deruta.

E posibil sa fie stramb axul amortizorului? Sau e de vina flansa amortizor?Sau poate fi din alta parte?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revin cu o intrebare.

Are voie axul amortizorului sa aiba joc in corp?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate sa aiba joc in corp, cand e destins la maxim se vede cel mai bine(ridicat pe elevator) si misti de ax.

Share this post


Link to post
Share on other sites

L-am scos de pe masina, si are joc, dar nu exagerat. Crezi ca poate cauza uzura la talerul de pe arc?

Share this post


Link to post
Share on other sites

taler pt arc de unde ai luat?ca eu nu il gasesc..eventul daca ai si un cod

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta este:

http://www.partsforvolvosonline.com/product_info.php?cPath=2_532&products_id=5910

Dar e scump ...rau ,aici la noi-vreo 3-4 milioane... ::) Cred ca e mai ieftin aici cu tot cu transport... Incearca sa-l reconditionezi=sudura,apoi strung. Eu dupa ce am schimbat unul, la nici 3000km s-a dus si l-am "reparat''. Merge!Problema Zic eu e de la amortizoare, au joc si permite atingerea tijei cu talerul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now