Sign in to follow this  
Followers 0
Caschu

Stergatorul din far blocat

8 posts in this topic

Buna Ziua din nou.Ieri am vazut ca stergatorul din far stanga mi-a ramas in partea de sus blocat si nu mai merge.numai cel din dreapta .Stie cineva ce trebuie sa fac sau s-a stricat motorasul,.Multumesc.Paste Fericit!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai probabil s-au dus rotitele din plastic de la motoras. Nu atat dantura cat fixarea rotitei pe ax, motorul in sine nu are nimic. Acum doi ani era 10 mil. la Primus, dar daca dai peste cineva priceput si tipicar, se poate rezolva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu am patit ceva de genul numai ca la mine mi sau dus dinti de la ax si mergea axul de la motoras in gol. uita-te sa vezi ca se poate sa fie si aia pt ca si mie imi ramanea blocar pe geam si nu se mai misca si dupa ce l-am desfacut si l-am strans mai tare a mers. acum nu stiu care e prblema la tine da ar fi un caz fericit sa vie asta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si imi poti spune cum pot ajunge la ax sau in zona aceia.ce trebui sa desfac sau pe unde ajung acolo.Pe dedesuptul barii sau prin fata.Multumesc si Spor la Munca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai din cate stiu eu, trebuie sa fie un capacel unde e axul si sub capacel e surubul care tine stergatorul si dupa ce  il desfaceti bratul stergatorului iese afara si daca a intrat cumva mizerie s-ar putea sa se fi ros zimti dintre ax si brat si mearge in gol si daca il strangeti mai tare sau daca ii faceti zimti mai pronuntati trebuie sa mearga. da e bine sa verificati daca merge macar axul cand e desfacut

daca nu merge asa atunci trebuie sa va uitati prin spate pe la bara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu asta am facut la un S-class si a mers dupaia da ar fi o chestie buna daca cumva merge sa il si ungeti putin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca e de la ax, mie mi s-au stricat rotitele interne, m-a ajutat zippy cu unele, a mers fix o saptamana si dup-aia s-a dus iar naibii. Am renuntat sa-l mai repar, mi se pare un design cretin si mult prea fragil la rotite. Ca sa verifici motorasul, trebuie data jos semnalizarea si farul. Carcasa e prinsa cu niste clipsuri, cu o surubelnita lata si cu atentie se poate desface fara prea multe daune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va Multumesc pentru sfaturi,sunt pretioase pentru mine.Am sa incerc si o sa revin cu detalii.O Zi Buna Tuturor!!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0