Sign in to follow this  
Followers 0
alecxica

Geam faţă dreapta defect

7 posts in this topic

Problema cu care mă confrunt este că geamul dreapta faÅ£ă nu se închide decât dacă apăs comutatorul de închidere până când urcă la maxim. MenÅ£ionez că butonul este prevăzut cu cele două poziÅ£ii: apasare uÅŸoară pt ca geamul să urce sau să coboare doar atât timp cât comutatorul este menÅ£inut ÅŸi apăsare până la capăt când geamul ar trebui să funcÅ£ioneze pt închidere sau pt deschidere până la capătul cursei. Mai trebuie să vă spun că pt deschiderea geamului comutatorul îndeplineÅŸte ambele funcÅ£ii.

Dacă ÅŸtiÅ£i soluÅ£ia acestei probleme, apreciez sfaturile voastre! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Butonul de inchidere/deschidere a geamului are doua pozitii asa cum ai spus. In momentul actionarii pe prima pozitie se inchide un circuit care permite trecerea unui curent prin el si astfel se comanda modulul care actioneaza motorul. In functie de ce model ai interfata simte o rezistenta mai mare pe motor (daca pui ceva intre geam si rama la usa simte si nu se mai inchide ca sa nu-ti prinda mana....sau orice e intre geam si rama la usa) sau nu verifica rezistivitatea circuitului. In oricare din variante la tine e butonul defect (prima pozitie). Pentru verificare trebuie sa dai fata de usa jos pe partea soferului. Daca ai mai demontat-o stii cum sa ajungi la modul, daca nu da un reply. Dupa ce scoti modulul de comanda o sa observi ca are doua mufe (una pe laterala si una in partea opusa butoanelor). Pe tine te intereseaza mufa VERDE cea prin care se comanda geamurile. Faci rost de un aparat de masura si-l pui sa masoare continuitatea. Apoi verifici pe mufa mama a modulului (de la mufa verde) daca butonul are continuitate pe pozitia 1. Cel mai sigur o sa observi ca nu are continuitate si e defect. Acuma, ai doua variante : 1) Daca dispui de bani cumperi un modul nou care costa pe putin 10 mil. 2) Te duci frumos cu el la un electrician bun sa-l desfaca (e capsat), iti repara butonul si lipeste plasticurile la loc. Daca nu te deranjeaza ca arata urat dupa aia poti sa-l pui la loc. Oricum nu se vede pentru ca e in fata de usa iar la forma butoanelor nu se vede....

  Succes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de răspuns.

Åži dacă nu e mare deranjul, nu am mai demontat faÅ£a de uÅŸă până acum ÅŸi mi-ar prinde bine niste instrucÅ£iuni pt a ajunge la modul respectiv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fata de usa este prinsa in cleme de plastic pe lateralul usii si doua suruburi cu cap hexagon pe manerul de la usa (cel de care tragi sa inghizi usa). Clemele de plastic le scoti simplu. Cu un cap de surubelnita impingi spre interior capul clemei. O sa auzi un "click". La montare scoti cuiul clemei spre exterior si le impingi pana face din nou "click". Grija mare sa nu pierzi clemele de plastic ca nu se gasesc. Acuma, la maner trebuie sa fi un pic mai atent. Capacul de pe manerul de la usa care mascheaza suruburile hexagon il scoti cu un varf de surubelnita normala, dar incepi de sus in jos ca asa iese mai usor (din partea dinspre geam). Dupa ce demontezi si suruburile o sa vezi ca fata de usa mai sta in cablurile care ajung la modul si la difuzorul din usa si in cablul de la deschizatorul de usa. Le scoti frumos afara (apesi pe lateralele mufelor ca sa le poti scoate) si modulul de control geamuri il scoti pe sus (tragi de el in sus). C-am asta ar fii.

Cand montezi fata de usa la loc, o asezi la loc de SUS in JOS ca sa-ti intre in locas butonelul ala de blocat usa...

  Nu e complicat deloc si in 4 minute e data jos ;)

  Succes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu am avut timp si nici in curând nu voi face nimic, dar voi scrie ce şi cum am facu cu acest buton

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0