Sign in to follow this  
Followers 0
cmh

Comenzi audio pe volan

6 posts in this topic

Volvo-ul meu nu are comenzi audio la volan. Poate cineva sa-mi spuna daca pot sa-i adaug aceasta comanda? Daca da ce trebuie sa fac si cum? Am incercat sa demontez ornamentele de pe volan care acopera locul comenzilor audio dar in afara de faptul ca am claxonat nu am reusit nimic. Cum...? Va multumesc pentru orice sfat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, poti sa-i montezi dar ai nevoie de diagramele electrice ale masinii.Trebuie demontat si sistemul audio Hu603 sau 803 depinde de care ai.... care are o mufa mama de comenzi auxiliare. Acolo vii cu firele de la butoane (cablurile trebuie sa fie de la un kit de montare nu improviza nimic ca e periculos) si te cuplezi de sistemul audio. Dupa ce ai reusit sa le cuplezi fizic trebuie sa-i spui la sistemul audio ca ai COMANDA AUXILIARA DE INTRARE. Asta se face din meniurile ascunse ale sistemului. (Vezi ca am postat pe site aceste meniuri si sunt valabile atat pentru HU803 cat si pentru HU 603).

  Recomandarea mea sincera ar fi sa MERGI LA UN SERVICE AUTORIZAT, pentru ca poti face un scurt (din greseala) si poti arde ECU.

  Nu vreau sa te descurajez, dar te poate costa pe putin 500E (manopera e minim 100RON/ora fara TVA).

  NU TE DUCE LA UN ELECTRICIAN AUTO (altii de cat cele autorizate Volvo) FARA DIAGRAMELE ELECTRICE PENTRU CA E MARE RISCUL. Sistemul audio e legat cu tot sistemul masinii (vitezometru, centura de siguranta....etc).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Speram sa fie ceva mai simplu. In cazul asta voi invarti in continuare din butoane. Multumesc oricum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am comenzile audio pe volan, dar nu m-am obisnuit si nu cred ca voi reusi. Asa ca si eu invart in continuare de butoane :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai mult ma deranjeaza faptul ca in locul lor sunt niste capace destul de urate, o imitatie nereusita. Cu timpul o sa ma obisnuiesc cu ele. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

La un moment dat in Anglia s-a dus unul cu Volvo la un service Audi ca era mai aproape...Omul avea ceva probleme cu masina.....si s-a dus sa o faca acolo....Un mecanic ia zis ca nu se baga si daca e "defect" sa se obisnuiasca ca e un VOLVO :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0