Guest Nelu

Unde este scurgerea de la clima pentru un V50 diesel fabricat in 2004?

7 posts in this topic

        Serie sasiu: YV1MW753142004230.

        Apartine lui sis care are o problema mai veche dupa cum a spus el:

        â€Salutare tuturor!

La un V50, motor de 2.0D/136 CP a inceput sa ,,ploua'' pe partea soferului. Mai exact, dupa folosirea climei, condensul rezultat in loc sa se scurga in exteriorul masinii ajunge in interiorul masinii. Aveti idee cum as putea sa remediez singur defectul aparut? Multumesc.â€

        http://www.volvo-club.ro/forum/index.php/topic,6652.msg66707.html#msg66707

        Intrucat nu a rezolvat problema, am deschis si aici acest subiect.

Share this post


Link to post
Share on other sites

        Nu vreau sa te dezamagesc dar, din ce am aflat eu, ar trebui data consola centrala jos, tunelul motor, timoneria de la schimbatorul de viteza, modulul air bag dupa aceea tot instrumentarul de bord, unitatea de climatizare, unitatea audio si se foloseste o cheie speciala volvo TXY22 pentru indepartat colierele si sistemul de prindere a radiatoarelor de incalzire si clima deoarece sub acestea exista sistemul de drenaj al radiatoarelor ce comunica cu exteriorul masinii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oare din exterior cu "ceva" flexibil(in functie de diametrul evacuarii) nu ar fi mai simplu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema asta a avut-o si Yaris-ul nevestimi, anul trecut. La service i s-a spus ca a parcat sub copaci infloriti, florile au fost atrase in aerisire au ajuns sa infunde niste filtre. Nu mi se pare job de rezolvat singur...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut si eu infundata scurgerea condensului. Mie apa din condens mi se aduna intr-o balta in spatele scaunului din dreapta.

Am fost in 3 locuri pentru remediere, doi au spus ca trebuie desfacuta consola centrala blablabla, dar din fericire am fost si la al treilea care a desfundat-o intr-o jumatate de ora din exterior. (nu stiu cu ce a desfundat-o, dar cel mai important e ca se poate)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate poti ajunge la furtunul de drenare de sub masina?. Aer comprimat si dai florile afara. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now