Sign in to follow this  
Followers 0
ipo

Compatibilitate CD player vs cd-uri

3 posts in this topic

Eu am pe S40-ul meu din '98 radio-cd cu casetofon. L-am testat, merge ok, atat pe CD cat si pe radio, numai caseta n-am incercat ca n-am gasit una pe la vreun muzeu.  ;D

Problema e ca CD playerul nu merge decat cu CD-uri originale. Am incercat sa scriu CD-uri la viteza mica, la 2X in Nero, si tot nu mi le recunoaste, mi-l trage inauntru, il invarte nitel si apoi mi-l da afara. Avand in vedere muzicile care se dau la radio, pe mine m-ar interesa taaare mult sa pot sa-l fac sa mearga cu CD-uri scrise de mine!  :D

Are cineva o solutie? Mentionez ca am facut audio CD (nu mp3) pe niste Memorexuri CD-RW. Oare daca as cumpara CD+RW as rezolva problema?  E cineva asa de geek incat sa ma lamureasca?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu cat de geek sunt,  :D, dar cu cd-rw nu ai sanse sa-l faci sa mearga, fiindca cu cat se invecheste laserul, cu atat e mai pretentios la discuri. Ca o recomandare (mie mi-au mers facute asa pe un cd-player sanyo vechi), disc argintiu (nu albastru sau alte culori), sub 70 de minute de muzica pe el, la 128kbps, 44 khz, scris cu 2x, finalizata si sesiunea si discul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A, merci, nu ma gandisem ca trebuie inchis discul. Pe reinscriptibile e clar ca nu o sa meraga, dar o sa mai incerc cum ai spus tu, pe discuri clasice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0