Sign in to follow this  
Followers 0
tm46cyp

Distanta electrod bujie

11 posts in this topic

Care ar fi masura ideala la electrod bijie pentru ca motorul sa mearga bine, sa traga, sa se intinda. Am facut prima data 0,9 mm cu lera prima data (forta mai mare), dupaia 0,7 mm ca am pus champion bujii si  am citit undeva k 0,7 e ideal.

Care ar fi marca cea mai potrivita la motorul meu de 1.8  b18u 66 kw si deschizatura la bujie ?

Multi zic ca nu prea e important dar... nu cred 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Conform manualului Haynes pentru motorul tau se recomanda Bujii Bosch WR7LC (0,7mm)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motor 1,6 - bujii CHAMPION - RN9LCC

Distanta dintre elecrozi 0,8 mm ........ conform Haynes  ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sursa mea de informare este: Haynes Service and Repair Manual, din capitolul Servicing Specifications, capitolul 1.3, Ignition system.

:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sursa mea de informare este: Haynes Service and Repair Manual, din capitolul Servicing Specifications, capitolul 1.3, Ignition system.

:D

Exact , dar in manual nu scrie de BOSCH . Manualul este publicat in 1999 . BOSCH am avut si eu pe masina ( cu 4 electrozi ) , dar nici o schimbare notabila .

Pentru @viorelgrigoriu , manualul l-am cumparat la licitatie de pe EBAY ( @Roberto s-a ocupat de toata tranzactia , multumiri si pe aceasta cale Roberto  :-* ) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok,

vazusem si eu un haynes care era 0.6 lire(uzat),dar se cerea paypal

Cat te-a ajuns haynesul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Manualul pe care il detin este din 2003, a costat cam 70ron (daca retin bine) Firma de unde l-am cumparat exista si acum dar si-a schimbat locatia, incerca mai intai la numarul de telefon 021.610.63.31

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok,

vazusem si eu un haynes care era 0.6 lire(uzat),dar se cerea paypal

Cat te-a ajuns haynesul?

Vreo 50 lei parca  ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scaneaza manualul fa-l pdf ,sau daca nu poti ma ofer sa fac oficiul gratis,fa-l in format electronic,si iti recuperezi banii pentru ca eu cred ca vor fi suficienti amatori eu sunt primul pe lista,ce spui?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scaneaza manualul fa-l pdf ,sau daca nu poti ma ofer sa fac oficiul gratis,fa-l in format electronic,si iti recuperezi banii pentru ca eu cred ca vor fi suficienti amatori eu sunt primul pe lista,ce spui?

Usor de zis , sunt vreo 250 de pagini  :D .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0